fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane osobowe

Czy wyszukiwarki grobów naruszają dane osobowe zmarłych

Fotorzepa/Radek Pasterski
Jak pisze Dziennik Internautów rodziny zmarłych zastanawiają się, czy coraz popularniejsze wyszukiwarki grobów nie naruszają przepisów o ochronie danych osobowych.

W takiej wyszukiwarce przede wszystkim można sprawdzić miejsce pochówku. Są też takie, które udostępniają nawet zdjęcie grobu.

Internauci zwracają uwagę, że publikacja danych narusza prywatność osób żyjących, a tworzenie komercyjnych programów to zarabianie na pamięci nieżyjących.

Odpowiedzi na wątpliwości rodzin należy szukać w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 1997 nr 133 poz. 883). Art. 3 ust 2 pkt 1 ustawy stanowi, że przepisy mają zastosowanie do osób fizycznych.

Generalny Inspektor Danych Osobowych wyjaśnia, że wobec powyższego oraz definicji osoby fizycznej nie ma możliwości ochrony danych osobowych osoby zmarłej.

„Zgodnie z powszechnie obowiązującą wykładnią osobą fizyczną jest człowiek uczestniczący w stosunkach prawnych. Zdolność prawna człowieka, a tym samym zdolność do bycia podmiotem praw i obowiązków ustaje z chwilą jego śmierci. Osoba zmarła nie może być podmiotem praw i obowiązków w stosunkach prawnych i nie może być uznana za osobę fizyczną."

Serwis zwraca uwagę, że bliscy zmarłych mają możliwość obrony dóbr osobistych w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego.

Źródło: DI
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA