fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnianie zdjęcia wymaga zgody osoby przedstawionej

Adobe Stock
Czy właściciel salonu tatuażu powinien posiadać zgodę klientów na udostępnienie zdjęć wykonanych w jego firmie?

Wizerunek podlega ochronie na podstawie art. 81 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, art. 23 kodeksu cywilnego, a także przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych – dalej RODO). Przepisy nie definiują, czym jest wizerunek, jednakże należy przez to rozumieć fizyczne cechy człowieka, które tworzą jego wygląd. Aby wizerunek podlegał ochronie konieczne jest, aby osoba była przedstawiona w sposób umożliwiający jej identyfikację.

Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zgody osoby na nim przedstawionej. Należy jednak rozróżnić sytuacje, kiedy na zdjęciu widoczny jest wizerunek osoby, a kiedy uwidoczniony jest jedynie tatuaż i czy podlega on definicji wizerunku. W przypadku upublicznienia tatuażu wraz z np. twarzą klienta koniecznym jest pozyskanie zgody na rozpowszechnianie wizerunku. W przypadku, kiedy zdjęcie ilustruje jedynie tatuaż, to sytuacja ta nie jest jednoznacznie ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA