fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

GUS: Inflacja w grudniu 2016 r. wyniosła 0,8 proc. rok do roku

Bloomberg
Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w grudniu wzrósł według wstępnych szacunków GUS o 0,8 proc. rok do roku. W listopadzie ceny w ujęciu rok do roku się nie zmieniły.

Ekonomiści powszechnie oczekiwali, że grudzień będzie pierwszym od czerwca 2014 r. miesiącem inflacji. Przeciętnie jednak szacowali, że CPI zwiększył się o 0,5 proc. rok do roku. Najbliższe rzeczywistości były szacunki ekonomistów mBanku, którzy oczekiwali zwyżki cen o 0,7 proc. rok do roku.

GUS nie podał jeszcze struktury inflacji, ale prawdopodobnie jej głównym motorem był wzrost cen paliw. W ujęciu rok do roku podrożały zapewne także żywność oraz ubezpieczenia.

W najbliższych miesiącach inflacja jeszcze przyspieszy.

- Prognozujemy szybki wzrost inflacji na początku 2017 roku. W naszej ocenie inflacja powróci w granice dopuszczalnego przedziału odchyleń od celu inflacyjnego już w pierwszym kwartale 2017 r. – napisał w komentarzu do danych Wojciech Matysiak, ekonomista z banku Pekao.

Powrót do pasma dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego oznaczałby wzrost rocznej dynamiki cen powyżej 1,5 proc. rocznie.

Zdaniem ekonomistów mBanku, na przełomie I i II kwartału 2017 r. inflacja dojdzie do 2 proc. Potem jednak prawdopodobnie się ustabilizuje. Wygaśnie bowiem efekt niskiej bazy odniesienia dla cen ropy naftowej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA