fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dolar będzie wyznaczał trendy na światowych rynkach

Fotorzepa, Marta Bogacz Marta Bogacz
Łagodne zacieśnianie polityki pieniężnej przez Fed, luźna polityka EBC, ewentualna dalsza przecena na rynkach surowcowych i polityczne zawirowania – te czynniki będą kształtowały rynek walutowy w 2016 r.

Głównym punktem odniesienia dla inwestorów pozostanie zachowanie dolara amerykańskiego. Średnia prognoz analityków zebrana przez agencję Bloomberg mówi o lekkim osłabieniu złotego. Na koniec pierwszego kwartału za 1 dol. będzie się płaciło 4,01 zł, na koniec półrocza 4,04 zł, a na koniec roku 3,96 zł. Do największych optymistów, jeśli chodzi o polską walutę, należą analitycy UBS spodziewający się 3,50 zł na koniec 2016 r. i eksperci HSBC mówiący o 3,70 zł za dolara na koniec pierwszego kwartału i 3,67 zł na koniec 2016 r. Do największych pesymistów należą analitycy SEB, prognozujący 4,43 zł za dolara na koniec marca oraz analitycy Jyske Banku spodziewający się 4,22 zł za dolara na koniec pierwszego kwartału i 4,26 zł na koniec roku.

Duży rozstrzał między prognozami świadczy głównie o wciąż dużej niepewności co do tego, jakie skutki dla rynków będzie miała polityka Fedu. Coraz częściej można jednak usłyszeć, że podwyżki stóp w USA już i ta...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA