Światowa gospodarka wchodzi w okres spowolnienia

Trwający od sześciu lat okres spadku liczby upadłości firm na świecie powoli dobiega końca. Powodów tej sytuacji należy upatrywać w coraz większej niestabilność rynków rozwijających się.

Publikacja: 16.11.2015 10:34

Światowa gospodarka wchodzi w okres spowolnienia

Foto: Bloomberg

Jak wskazują eksperci w raporcie „Prognozy Ekonomiczne na lata 2015-16: zwrot w zakresie liczby upadłości firm", przygotowanej przez Euler Hermes, trwający obecnie trend utrzyma się jeszcze w 2015 r., ale tegoroczne tempo poprawy ulegnie znacznemu osłabieniu. W efekcie w bieżącym roku indeks globalnego wskaźnika upadłości spadnie do poziomu zaledwie 4 proc., wobec 14 proc. w 2014 r. Warto tutaj zauważyć, co podkreślają eksperci, trwająca sześć lat pozytywna tendencja nie była wystarczająco silna, aby zniwelować gwałtowny wzrost liczby upadłości firm w okresie 2007-2009.

– Po pięcioletniej sielance dzięki najszybciej rozwijającej się części świata, przyszedł czas na sprawdzenie – mówi Ludovic Subran, Główny Ekonomista Grupy Euler Hermes.

– Wysokie deficyty na rachunkach bieżących, wrażliwy sektor prywatny oraz wysoce upolitycznione programy reform przyczyniły się do pogorszenia sytuacji na rynkach wschodzących. Zwiększa się fala odpływu kapitału, niestabilności i ryzyka kredytowego – wskazuje.

W 2016 roku będziemy prawdopodobnie obserwować utrzymujący się wzrost rozbieżności między gospodarkami zaawansowanymi a rynkami wschodzącymi; w gospodarkach zaawansowanych wystąpi spadek liczby upadłości firm o -1 proc., natomiast na rynkach wschodzących ich liczba wzrośnie o +4 proc.. W chwili obecnej trudną sytuację w Azji i Ameryce Łacińskiej kompensuje znaczący spadek liczby upadłości w USA i Europie Zachodniej, jednak prognozy dla rynków wschodzących są coraz bardziej niepomyślne.

– Brazylia, Chiny, Nigeria, Rosja, Republika Południowej Afryki czy Turcja – aby przytoczyć choć kilka przykładów – znalazły się pod negatywnym wpływem spadku cen towarów, zbliżającego się podwyższenia stóp procentowych przez amerykański System Rezerwy Federalnej (Fed), które ma wpływ na kursy walut oraz warunki finansowania, a także ogólnie powolnego tempa wzrostu. Przez ostanie pięć lat, światowe PKB rosło w tempie poniżej 3 PROC.. Wysoki poziom zadłużenia (Debt) firm, dezinflacja (Disinflation) oraz zakłócenia działalności (Disruption) tworzą błędne koło 3D – wskazuje Ludovic Subran.

Wspomniane czynniki „3D" mają największy wpływ na spółki w rejonie Azji-Pacyfiku, przez co w 2015 wystąpił wzrost liczby upadłości o +11proc. – po raz pierwszy od 2008 roku. W szczególnie trudniej sytuacji znajdą się Chiny, w których na 2015 rok przewiduje się wzrost liczby upadłości o +25 proc., oraz o +20 proc. w 2016 roku. Najbardziej ucierpi branża budowlana, przetwórstwa metali, wydobywcza, produkcji wyrobów niskoprzetworzonych oraz branże eksportujące.

Dla USA i Europy Zachodniej na bieżący rok prognozuje się spadek liczby upadłości firm o -10 proc. W niektórych krajach, takich jak Niemcy, Wielka Brytania i USA, ich poziom będzie rekordowo niski. Jednak inne kraje, np. Francja czy Włochy, muszą podejmować działania mające na celu znaczące zmniejszenie liczby upadłości, przy czym szczególnie wysoki poziom narażenia dotyczy niektórych sektorów, jak na przykład budownictwa.

Dane gospodarcze
GUS podał dane o inflacji w marcu. Niższa niż się spodziewano
Dane gospodarcze
Polacy w lepszych nastrojach konsumenckich. Ale plany zakupowe skromne
Dane gospodarcze
Członkini RPP Iwona Duda: Nie widzę szans na obniżki stóp procentowych w tym roku
Dane gospodarcze
Popyt konsumpcyjny w górę, inflacja w dół
Dane gospodarcze
Ludwik Kotecki z RPP: Inflacja może wzrosnąć już w kwietniu-czerwcu