fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jedna piątka to wciąż za mało

Fotorzepa/Marta Bogacz
W III kwartale PKB Polski powiększył się najbardziej od ponad pięciu lat. Kolejne kwartały będą pod tym względem słabsze, ale wciąż przyzwoite.

Polska gospodarka powiększyła się w minionym kwartale o 4,7 proc. rok do roku, po wzroście o 4,0–4,1 proc. w poprzednich kwartałach – oszacował wstępnie GUS. W takim tempie rozwijała się ostatnio pod koniec 2011 r. Ankietowani przez nas ekonomiści oceniali przeciętnie, że PKB (niewyrównany sezonowo) zwiększył się w III kwartale br. o 4,5 proc. rok do roku. Wielu z nich zastrzegało jednak, że rzeczywistość mogła być nawet lepsza.

Pracują trzy silniki

PKB oczyszczony z wpływu czynników sezonowych powiększył się w III kwartale o 1,1 proc. w porównaniu z II kwartałem i 5 proc. rok do roku. Spośród 20 państw UE, które opublikowały już szacunki PKB w minionym kwartale, tylko dwa mogą się pochwalić lepszym wynikiem. Gospodarka Rumunii – która w ocenie wielu ekonomistów jest bliska przegrzania – powiększyła się aż o 8,6 proc., zaś gospodarka Łotwy o 6,2 proc. W takim samym tempie jak Polska rozwijały się jeszcze Czechy....

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA