fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

EBOR: Przyszły rok przyniesie spowolnienie

Bloomberg
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, jako kolejna międzynarodowa instytucja, zrewidował w górę prognozy wzrostu polskiej gospodarki.

W ocenie londyńskiej instytucji, w tym roku PKB Polski powiększy się o 4,1 proc., ale w 2018 r. tempo wzrostu zwolni do 3,4 proc. Poprzednio, w maju, EBOR prognozował, że zarówno w tym, jak i w przyszłym roku, polska gospodarka powiększy się o 3,2 proc. Dla porównania, w Europie Środkowej i krajach bałtyckich (z Polską włącznie) wzrost PKB wynieść ma w 2017 r. 3,9 proc., a w 2018 r. 3,4 proc.

Podczas gdy majowe prognozy EBOR były pesymistyczne już w momencie publikacji. Nowe są zbliżone do przeciętnych przewidywań ekonomistów ankietowanych przez agencję Bloomberga. Są też podobne do tych, które przedstawił niedawno Bank Światowy i nieco bardziej optymistyczne, niż te, które sformułował w październiku Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Na tle części najświeższych prognoz polskich ekonomistów, prezentują się jednak zachowawczo. Przykładowo, analitycy PKO BP, Banku Pocztowego i mBanku przyszły rok może być dla polskiej gospodarki nawet bardziej udany, niż bieżący, a PKB powiększy się o 4,3-4,5 proc., po 4,1-4,3 proc. w 2017 r.

Spowolnienie wzrostu, którego oczekuje w przyszłym roku EBOR, ma być skutkiem inflacji. Może ona bowiem obniżyć dynamikę konsumpcji, głównego motoru rozwoju polskiej gospodarki w ostatnich kwartałach. Dodatkowo na wzrost konsumpcji negatywnie wpłynie efekt wysokiej bazy odniesienia, związany z wprowadzonym w kwietniu 2016 r. programem Rodzina 500+.

To ostatnie zjawisko powinno już się jednak uwidocznić. Zdaniem tych ekonomistów, którzy nie wierzą w przyszłoroczne spowolnienie wzrostu PKB, tak się nie stało, bo dynamikę konsumpcji podtrzymały rosnące systematycznie dochody Polaków z pracy (efekt spadku bezrobocia i wzrostu płac). Zwracają też uwagę, że odbicie inwestycji, które na przełomie roku zapowiadało się na główne źródło tegorocznego przyspieszenia wzrostu polskiej gospodarki, rozpoczęło się z dużym opóźnieniem, prawdopodobnie w III kwartale. A to oznacza, że szybki wzrost nakładów inwestycyjnych będzie napędzał gospodarkę jeszcze w 2018 r. a może nawet dłużej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA