"Mówiąc ogólnie, w gospodarce narodowej mieliśmy kontynuację stabilnego ożywienia i osiągnięto znaczące efekty w koordynowaniu prewencji epidemicznej oraz rozwoju. Jesteśmy jednak świadomi tego, że środowisko międzynarodowe jest wciąż skomplikowane i złe" - mówi komunikat chińskiego Narodowego Biura Statystycznego.

- Powrót Chin do ekonomicznego dynamizmu był szybszy niż w przypadku innych krajów i jest to pierwszy krok ku globalnemu ożywieniu gospodarczemu - ocenia Bruce Pang, strateg z firmy China Renaissance.

Z opublikowanych w poniedziałek danych wynika też, że produkcja przemysłowa w Chinach zwiększyła się we wrześniu o 6,9 proc., po wzroście o 5,6 proc. w sierpniu, gdy prognozy mówiły o zwyżce o 5,8 proc. Po raz pierwszy w tym roku wzrosły inwestycje w aglomeracjach miejskich - o 0,8 proc. we wrześniu. Wrześniowa sprzedaż detaliczna skoczyła zaś o 3,3 proc., gdy w sierpniu wzrosła tylko o 0,5 proc. a analitycy prognozowali wzrost o 1,8 proc. W całym trzecim kwartale spadła ona jednak o 7,2 proc. r./r.

- Ożywienie gospodarcze w nadchodzących miesiącach będzie w dużym stopniu zależało od odbicia konsumpcji - uważa Larry Hu, główny chiński ekonomista w Macquarie.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że Chiny będą w tym roku jedyną dużą gospodarką, która w tym roku urośnie. Wzrost chińskiego PKB ma wynieść 1,9 proc.