fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Rosjanin przejada połowę zarobków

Bloomberg
Po raz pierwszy od blisko dekady obywatele Federacji wydają na jedzenie ponad połowę swoich dochodów.

To nie jest opinia zachodnich ekspertów, ale raportu Instytutu Analiz Socjalnych i Prognozowania przy prezydencie Rosji. Rosyjscy autorzy raportu podali, że w lutym 50,1 proc. wydatków Rosjan poszło na zakup żywności. Głównym powodem jest spadek dochodów obywateli Federacji, spowodowany kryzysem.

Od 2014 r. ceny w Rosji rosną nieprzerwanie. Inflacja w I kw 2016 r. wyniosła 7,9 proc., w tym czasie realne dochody spadły o 6,9 proc. W wyniku tego ludzie coraz bardziej oszczędzają zmniejszając wydatki na artykuły nie pierwszej potrzeby.

- Obserwujemy tendencję wzrostu wydatków ludności na podstawowe towary żywnościowe, co odzwierciedla spadek realnych dochodów i wzrost ubóstwa. Wiadomo, że im biedniejsze gospodarstwo domowe tym większy udział żywności w wydatkach - cytuje raport gazeta Kommersant.

Eksperci policzyli, że udział tych którzy oszczędzają na towarach i usługach zwiększyła się w grupie ubogich obywateli do 89 proc. a w klasie średniej do 79,3 proc.

Według prognozy Banku Światowego liczba biednych Rosjan (z dochodami poniżej granicy ubóstwa) wyniesie w tym roku 20,3 mln ludzi (14,2 proc. ogółu społeczeństwa). W 2015 r biednych było w Rosji 19,2 mln.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA