fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Wielka Brytania: Kiepskie dane o PKB

Bloomberg
Brytyjski wzrost gospodarczy wyniósł w czwartym kwartale 0,2 proc. kw./kw. i 1,3 proc. r./r., gdy średnia prognoz analityków mówiła odpowiednio o zwyżce o 0,3 proc. i o 1,4 proc. W grudniu PKB skurczył się o 0,4 proc. w porównaniu z listopadem.

Czwarty kwartał przyniósł wyraźne spowolnienie po tym jak w trzecim kwartale PKB wzrósł o 0,6 proc. kw./kw. PKB wytwarzany przez brytyjski przemysł spadł aż o 0,9 proc. kw./kw. w czwartym kwartale a przez wytwarzany przez budownictwo zniżkował o 0,3 proc. Z komunikatu Biura Narodowych Statystyk (ONS) wynika, że szczególnie mocne spadki dotknęły w końcówce roku produkcję samochodów i stali. Produkcja przemysłowa zmniejszała się przez sześć miesięcy z rzędu a to oznacza, że brytyjski przemysł de facto wszedł w recesję. Sektor usług przyniósł jednak w czwartym kwartale 0,4 proc. wzrostu a rolnictwo 1,1 proc.

Przez cały 2018 r. brytyjski PKB wzrósł o 1,4 proc. Było to najsłabsze tempo od 2012 r.

- Stała niepewność dotycząca tego, co się stanie po 29 marca jest głównym podejrzanym jeśli chodzi o spowolnienie aktywności gospodarczej. To ciąży wzrostowi gospodarczemu, gdyż część spółek jest zmuszona wstrzymywać inwestycje oraz zwiększać zapasy. Pierwsza połowa 2019 r. przyniesie dodatkowe wyzwania dla brytyjskiej gospodarki. Spowolnienie gospodarcze w Chinach oraz słaby wzrost w Europie uderzą w brytyjskich eksporterów – twierdzi Tej Parikh, ekonomista z brytyjskiego Instytutu Dyrektorów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA