fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

MFW: gospodarka USA wzrośnie w tym roku o 7 proc.

Prezydent USA Joe Biden
Prezydent USA Joe Biden
AFP
Międzynarodowy Fundusz Walutowy znacząco podniósł swoją prognozę wzrostu amerykańskiej gospodarki w tym roku. PKB ma wzrosnąć o 7 proc. dzięki realizacji planów, jakie ma administracja Joe Bidena.

Jeśli prognoza MFW się spełni, będzie to oznaczać, że gospodarka USA odnotuje najwyższe tempo wzrostu od 1984 r. Najnowsze wyliczenia są również znacząco wyższe niż jeszcze kilka miesięcy temu. W kwietniu MFW spodziewał się, że PKB wzrośnie o 4,6 proc.

Specjaliści zrewidowali w górę również swoje prognozy na kolejny rok. W 2022 r. gospodarka USA ma wzrosnąć o 4,9 proc. wobec wcześniej szacowanych 3,5 proc.

Najnowsze wyliczenia zakładają, że Kongres USA przyjmie w tym roku plany dotyczące infrastruktury, wydatków socjalnych i reform podatkowych opracowane przez administrację Bidena o wartości i kształcie zbliżonym do ich oryginalnych propozycji.

Kristalina Georgieva, dyrektor zarządzająca MFW powiedziała, że te pakiety wdrożą wiele zaleceń, które MFW od lat proponował Stanom Zjednoczonym.

- Zwiększą popyt w najbliższym czasie, podnosząc PKB o skumulowane 5,25 proc. w latach 2022–2024 - powiedziała Georgieva, dodając, że spowodują również trwałą poprawę zarobków i standardu życia Amerykanów.

Jednocześnie MFW twierdzi, że Rezerwa Federalna prawdopodobnie będzie musiała rozpocząć podnoszenie stóp procentowych pod koniec 2022 r. lub na początku 2023 r., ponieważ zwiększone wydatki rządowe utrzymają inflację powyżej długoterminowego celu. Ponadto amerykański bank centralny prawdopodobnie zacznie ograniczać zakupy aktywów w pierwszej połowie 2022 r.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA