Spadek produkcji przemysłowej: tak źle nie było od 3 lat

Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych zmniejszyła się w czerwcu o 2,7 proc. r/r, poinformował Główny Urząd Statystyczny. W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 5,9 proc.

Aktualizacja: 18.07.2019 10:40 Publikacja: 18.07.2019 10:26

Spadek produkcji przemysłowej: tak źle nie było od 3 lat

Foto: Pixabay

Ostatnim razem spadek produkcji w ujęciu rok do roku odnotowano w kwietniu 2017 r.

Czytaj także: Za szybki rozwój gospodarki Polacy zapłacą wyższą inflacją

W czerwcu produkcja sprzedana przemysłu była niższa o 2,7 proc. w porównaniu z czerwcem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 6,7 %, natomiast w porównaniu z majem br. spadła o 5,9 proc. W okresie styczeń-czerwiec br. produkcja sprzedana przemysłu była o 5,1 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 6,2 proc.

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 2,7% wyższym niż w analogicznym miesiącu poprzedniego roku i o 2 proc. niższym w porównaniu z majem br." - napisano w komunikacie.

Czytaj także: NBP: Zanim inflacja się rozpędzi, zwolni gospodarka

Dwunastu analityków ankietowanych przez ISBnews szacowało, że produkcja sprzedana przemysłu odnotowała od 1 proc. do 6,5 proc. wzrostu r/r przy średniej w wysokości 2,64 proc. wzrostu r/r w czerwcu br. wobec wzrostu o 7,7 proc. r/r w maju br.

Narastająco w styczniu-czerwcu br. wzrost produkcji przemysłowej wyniósł 5,1 proc. r/r.

"W większości głównych grupowań przemysłowych w czerwcu br. odnotowano spadek produkcji w skali roku. Produkcja dóbr zaopatrzeniowych spadła o 5,3 proc., dóbr inwestycyjnych - o 3,6 proc., dóbr konsumpcyjnych trwałych - o 3,3 proc. a konsumpcyjnych nietrwałych - o 1 proc.. Zwiększyła się natomiast nieznacznie produkcja dóbr związanych z energią - o 0,8 proc." - czytamy w komunikacie.

"Według wstępnych danych w czerwcu br., w stosunku do czerwca ub. roku, spadek produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 20 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji odzieży - 13,5 proc., metali - o 11,1 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 10,7 proc., w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 8,5 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 7,4 proc., mebli - o 6,2 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny - o 6,0 proc." - czytamy dalej.

Wzrost produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z czerwcem ub. roku, wystąpił w 14 działach, m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego - o 11,1 proc., napojów - o 6,6 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 3,5 proc., urządzeń elektrycznych - o 2,7 proc., podał też Urząd.

Dane gospodarcze
GUS: PKB bez niespodzianek
Dane gospodarcze
Konsumenci ruszą do sklepów? Coraz wiekszy optymizm
Dane gospodarcze
Inflacja w marcu wyższa, niż sądzono. GUS podał nowe dane. Co drożeje najbardziej?
Dane gospodarcze
Wzrost gospodarczy Chin silniejszy od prognoz. Ale ożywienie pozostaje kruche
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Dane gospodarcze
EBC nadal gotowy do cięcia stóp w czerwcu. „Mamy teraz trend dezinflacyjny”