fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Daesh

Wielonarodowe siły Daesh

AFP
Nowe dane amerykańskiego centrum walki z terroryzmem (CTC) pokazują, że w działalność ekstremistów na Bliskim Wschodzie angażują się obywatele aż 70 państw świata.

Dane na ten temat pochodzą od człowieka, który uciekł z tzw. Państwa Islamskiego.

Informator przekazał telewizji NBC dane osobowe 11 tys. osób, z których ponad połowa okazała się zdublowana. 4600 indywidualnych raportów przekazano wspominanemu CTC, następnie w siedzibie organizacji, znajdującej się na terenie Akademii Wojskowej West Point, zbadano materiał.

To nie pierwszy wyciek tajnych danych o członkach Daesh w ciągu ostatnich miesięcy. CTC było w stanie stworzyć portrety ludzi przechodzących w szeregi organizacji na podstawie bazy stanowiącej ok. 30 proc. wszystkich rekrutów, jacy przekroczyli granicę syryjską między 2013 i 2014 rokiem. Członkami ekstremistów stają się ludzie w rozmaitym wieku, rozpiętość sięga od 12 do 70 roku życia. Średnia to 26-27 lat. 400 chętnych do walki miało mniej niż 18 lat.

Najwięcej osób pochodziło z Arabii Saudyjskiej (579), następnie z Tunezji (559), Maroka (240), Turcji (212), Egiptu (151) oraz Rosji (141). Aż 49 bojowników przybyło z Francji, 38 z Niemiec, 26 z Wielkiej Brytanii, 11 z Australii, 7 z Kanady i, co ciekawe, ani jeden z USA. Polska nie figuruje na liście krajów, których obywatele walczą w szeregach Daesh, ale w raporcie znajduje się informacja o jednym bojowniku przebywającym w naszym kraju. Dla porównania w Niemczech ma być 80, a w Wielkiej Brytanii 57 takich osób. 

3 na 10 bojowników Daesh deklarowało bycie w związku małżeńskim, 61 proc. stanowili single. 1371 osób skończyło liceum, 1028 chodziło na studia. Na tle statystyk ONZ chętni do wstępowania w szeregi terrorystów stanowili grupę lepiej wykształconą niż światowa średnia.

Znajdowano uwagi odnośnie specjalistycznego wykształcenia rekrutów oraz prośby do boga o przebaczenie, gdy przyjmowano ludzi z kryminalną przeszłością. 12 proc. chętnych deklarowało gotowość do ataków samobójczych. Dwie osoby przygotowane do takiego zadania mają znajdować się w Niemczech, 5 w Wielkiej Brytanii i aż 25 w Chinach.

Cały raport można znaleźć tutaj.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA