Cywilizacja

Jak wyglądał jeden z pierwszych Brytyjczyków? Był czarny

AFP
Na podstawie przeprowadzonych testów DNA szczątków tzw. Cheddar Mana sprzed 10 tysięcy lat, naukowcy odkryli, że miał on brązową skórę, niebieskie oczy i czarne, kręcone włosy.

Jak informuje The Guardian, naukowcy przebadali DNA najstarszego ludzkiego szkieletu znalezionego dotychczas na terenie Wielkiej Brytanii. Pochodzi on z 7150 rok p.n.e. i nazwany został Człowiekiem z Cheddar, od nazwy miejscowości, w której został znaleziony.

Badacze podkreślali, że byli zaskoczeni, gdy przeprowadzone badania DNA wykazały, że jeden z pierwszych mieszkańców Wysp „byłby we współczesnym świecie nazywany czarnym”. Prowadzi to ich zdaniem do wniosku, że rdzenni Brytyjczycy „wykształcili” białą skórę później niż myślano.

Jak twierdzą specjaliści, z Cheddar Manem bezpośrednio spokrewniony jest jeden na dziesięciu obecnie żyjących Brytyjczyków.

Naukowcy przez ponad 100 lat próbowali poznać historię Człowieka z Cheddar. Przez te lata stworzonych zostało wiele teorii na jego temat, jednak dopiero teraz, dzięki przeprowadzonym badaniom DNA na podstawie kości jego czaszki, uzyskano niezbędne informacje do odtworzenia wyglądu jego twarzy.

Testy genetyczne przeprowadzili badacze z University College London. Wcześniejsza jego rekonstrukcja przeprowadzona przez uniwersytet w Manchesterze, okazała się błędna i przedstawiała człowieka z białą skórą.

Źródło: The Guardian

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL