fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Samorządy na pierwszej linii frontu w sprawie szczepień

19 kwietnia ruszy drugi w Warszawie punkt szczepień na stadionie. Po punkcie przy Szpitalu Narodowym (na zdjęciu), miejski ośrodek szczepień masowych w ramach akcji #WarszawaSzczepi zostanie zlokalizowany na Stadionie Legii
fot. PGE Narodowy/ Andrzej Hulimka
Koalicja Obywatelska w sprawie szczepień eksponuje działania lokalne. I szykuje kolejne wydarzenia polityczno-programowe.

Wspólna konferencja wiceprezydent Warszawy Renaty Kaznowskiej i szefa PO Borysa Budki oraz seria konferencji prasowych posłów i posłanek Koalicji Obywatelskiej w całym kraju. W środę KO chciała pokazać, że ma własne polityczne przesłanie i recepty w narodowej dyskusji o szczepieniach. Politycy PO zdają sobie sprawę, że obecnie to szczepienia oraz III fala koronawirusa są najbardziej nośnymi tematami dla Polaków, dużo bardziej niż wszystkie inne. Paliwem dla całej opozycji stało się ubiegłotygodniowe zamieszanie wokół szczepień 40-latków oraz sytuacja w Rzeszowie.

Zdaniem polityków PO na pierwszej linii frontu w sprawie szczepień powinny być władze lokalne. – To samorządowcy wiedzą najlepiej i potrafią organizować tego typu akcje. Są takie miejsca w Polsce, jak na przykład Wałbrzych, gdzie udowadniają, że system oparty o samorządy to najlepsze rozwiązanie – mówił w środę lider PO Borys Budka. A marszałek Senatu Tomasz Grodzki stwierdził, że jeśli rząd udostępni szczepionki, to „POZ-ety i samorząd" mogą zapewnić w ciągu 15 tygodni zbudowanie odporności populacyjnej.

Politycy KO od kilku tygodni apelują o przebudowę systemu na bardziej zdecentralizowany i oparty na samorządach. Zarówno marszałek Grodzki, jak i inni przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej twierdzą też, że jak najszybciej – przy współpracy z samorządami – powinien rozpocząć się program szczepień dla wszystkich chętnych.

Poza podkreślaniem roli samorządów KO od czasu „błędu systemu" z rejestracją 40-latków na kwietniowe terminy w zmasowany sposób krytykuje ministra Michała Dworczyka oraz rząd. – Jesteśmy liderem chaosu walki z pandemią w Europie i na świecie. W ciągu ostatniego tygodnia minister Michał Dworczyk czterokrotnie ogłaszał zmiany w harmonogramie szczepień – zauważył w środę poseł Inicjatywy Polskiej Dariusz Joński.

Na Pomorzu posłanki Barbara Nowacka i Agnieszka Pomaska zwracały uwagę na dymisję szefa regionalnego sanepidu oraz fakt, że to stanowisko pozostaje nieobsadzone od dłuższego czasu. – Składamy dzisiaj pismo do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha z pytaniem o to, na jakim etapie jest ta procedura – powiedziała Pomaska.

PO szykuje kolejne wydarzenia programowe, podobne do konferencji sprzed kilku tygodni, na której zaprezentowano plan pod hasłem „Uzdrowimy Polskę". Jak wynika z naszych informacji, nacisk na rolę samorządów w trakcie pandemii i w programie szczepień nie jest przypadkowy.

Think tank PO, Instytut Obywatelski, ma zaprezentować raport o tym, jak państwo radzi sobie i może sobie radzić z kryzysami, z którego wynika, że najlepszy sposób to maksymalizacja „usamorządowienia" w sytuacjach kryzysowych.

To najpewniej będzie też jeden z filarów programowych dla całej partii w kolejnych miesiącach, w tym w przygotowywanej nowej deklaracji ideowej partii. Termin jej prezentacji to przełom maja i czerwca. Jak wiele innych spraw w krajowej polityce – jest zależny od rozwoju sytuacji pandemicznej.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA