fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Koronawirus. Czy szczepionka Pfizer/BioNTech broni przed wariantami wirusa? Badania w Katarze

Szczepionka Pfizer/BioNTech
PAP/EPA
Zespół badaczy z Kataru w liście do pisma "New England Journal of Medicine" opisuje wyniki swoich badań dotyczących skuteczności szczepionki na COVID-19 koncernu Pfizer i niemieckiej firmy BioNTech w ochronie przed wariantami koronawirusa uznawanymi za groźniejsze od pierwotnego szczepu.

Badacze testowali skuteczność szczepionki w czasie, gdy w Katarze krążył wariant B.1.351 koronawirusa - tzw. wariant południowoafrykański oraz wariant B.1.1.7 określany jako tzw. wariant brytyjski.

Za szczególnie groźny uważa się wariant B.1.351, który obejmuje mutacje sprawiające, iż może on unikać odpowiedzi układu odpornościowego u ozdrowieńców oraz u osób, które zostały zaszczepione na COVID-19.

Jedno z badań w Katarze wykazało jednak, że osoby zaszczepione szczepionką Pfizer/BioNTech są chronione również przed wymienionymi wyżej wariantami.

"Skuteczność szczepionki w ochronie przed zakażeniem wariantem B.1.1.7 wynosiła 89,5 proc. w ciągu co najmniej 14 dni od momentu podania drugiej dawki szczepionki. Skuteczność w ochronie przed zakażeniem wariantem B.1.351 wynosiła 75 proc." - piszą badacze w liście do "New England Journal of Medicine".

Jednocześnie szczepionka była - jak ustalili badacze - skuteczna w 97 proc. w ochronie przed ostrym przebiegiem COVID-19 i śmiercią w wyniku zakażenia.

Zespół badaczy z Kataru przeprowadził też badania dotyczące skuteczności szczepionki używając techniki określanej mianem badania kohorotowego, w którym zaszczepieni są porównywani do ogółu populacji. "Skuteczność (szczepionki) oszacowano na poziomie 87 proc. przeciwko wariantowi B.1.1.7 i 72 proc. przeciwko wariantowi B.1.351" - czytamy.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA