fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Koronawirus. Czy szczepionka Pfizer/BioNTech chroni przed brazylijskim wariantem?

Szczepionka Pfizer/BioNTech
AFP
Szczepionka na COVID-19 Pfizer/BioNtech była w stanie zneutralizować wariant koronawirusa SARS-CoV-2 P.1 (tzw. brazylijski wariant) w warunkach laboratoryjnych - wynika z badań opublikowanych na łamach "New England Journal of Medicine".

W ramach badania pobrano próbki krwi od osób zaszczepionych szczepionką Pfizer/BioNTech, a następnie próbki te wystawiono na działanie stworzonego w warunkach laboratoryjnych wirusa, który zawierał te same mutacje co wariant P.1 (chodzi głównie o mutacje obejmujące białko tzw. kolca koronawirusa).

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Teksasu wykazało, że skuteczność szczepionki Pfizer/BioNTech w ochronie przed wariantem z Brazylii jest podobna do skuteczności przeciwko pierwotnemu szczepowi koronawirusa.

We wcześniej opublikowanych badania Pfizer podał, że jego szczepionka chroni również przed wariantami B.1.1.7 (tzw. brytyjski) i B.1.352 (południowoafrykański), chociaż zakażenie tym drugim wariantem wywołuje u zaszczepionego słabszą reakcję układu odpornościowego.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA