W ramach badania pobrano próbki krwi od osób zaszczepionych szczepionką Pfizer/BioNTech, a następnie próbki te wystawiono na działanie stworzonego w warunkach laboratoryjnych wirusa, który zawierał te same mutacje co wariant P.1 (chodzi głównie o mutacje obejmujące białko tzw. kolca koronawirusa).

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Teksasu wykazało, że skuteczność szczepionki Pfizer/BioNTech w ochronie przed wariantem z Brazylii jest podobna do skuteczności przeciwko pierwotnemu szczepowi koronawirusa.

We wcześniej opublikowanych badania Pfizer podał, że jego szczepionka chroni również przed wariantami B.1.1.7 (tzw. brytyjski) i B.1.352 (południowoafrykański), chociaż zakażenie tym drugim wariantem wywołuje u zaszczepionego słabszą reakcję układu odpornościowego.

Pfizer zamierza mimo to przeprowadzić testy mające wykazać czy doszczepienie zaszczepionych trzecią dawką szczepionki może zwiększyć skuteczność jeśli chodzi o ochronę przed bardziej zakaźnymi wariantami koronawirusa.

Pfizer ma też testować nową wersję szczepionki, która będzie skonfigurowana tak, aby chronić przede wszystkim przed nowymi wariantami wirusa.