fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Kraska: Już nie będzie upominania, będą kary za brak maseczek

Fotorzepa, Jakub Czermiński
Prawnicy Ministerstwa Zdrowia uważają, że obecne przepisy są wystarczające do nakładania kar za niezasłanianie ust i nosa - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska. Zapowiedział, że osoby nienoszące maseczek w sklepach nie będą upominane, lecz karane.

Wiceminister był pytany o pojawiające się głosy, że przepisy o mandatach za niedopełnienie obowiązku zasłaniania ust i nosa są niejasne, a same kary - niezgodne z prawem.

- Departament Prawny w Ministerstwie Zdrowia mówi jasno, że te przepisy są wystarczające - odparł. Waldemar Kraska przypomniał niedawny wyrok w sprawie ekspedientki, która odmówiła obsłużenia osoby bez maseczki. - Wyrok jest na korzyść pani, która odmówiła sprzedaży. Czekamy na uzasadnienie tego wyroku, bo sędzia, który go ogłaszał, mówił o luce prawnej - zaznaczył.

Kraska oświadczył, że prawnicy Ministerstwa Zdrowia uważają, że "te przepisy, które są, już są wystarczające do nakładania kar". - Jeśli będzie taka potrzeba, na pewno w jakiś sposób uszczegółowimy te przepisy - zadeklarował.

Wiceszef resortu zdrowia był też pytany o zbliżającą się Uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny, gdy Polacy odwiedzają groby bliskich. Czy w związku z epidemią koronawirusa rząd planuje specjalne zalecenia w tym roku?

- To święto, kiedy wszyscy się właściwie przemieszczamy i to czasem przez pół Polski, jedziemy na groby swoich bliskich, czyli jest duże niebezpieczeństwo, że będziemy roznosić niestety koronawirusa po całym kraju. My o tym już myślimy i myślę, że będziemy wydawać zalecenia na okres Wszystkich Świętych, abyśmy jednak pewnie ograniczyli w tym roku te nasze wyjazdy, bo na pewno będzie to stwarzało duże niebezpieczeństwo - oświadczył Waldemar Kraska. Zaznaczając, że pozostał miesiąc dodał, że jego zdaniem zalecenia pojawią się na tydzień-dwa przed 1 listopada.

Wiceminister mówił też, że aktywność Polaków w sklepach i centrach handlowych jest "dość duża". - Niepokoi mnie to, że część Polaków w dalszym ciągu nie używa w tej przestrzeni maseczki, czyli nie chroni siebie, nie chroni osób, które są w pobliżu - powiedział.

- Będą na pewno większe kontrole i już nie będzie upominania, tylko niestety będą kary, ponieważ to jest miejsce, gdzie przy dużej liczbie osób może dochodzić do zakażeń - oświadczył.

Kraska powiedział również, że ogłoszonych obostrzeń trzeba przestrzegać, bo nieprzestrzeganie "wpływa bardzo źle na osoby, które widzą, że ktoś chodzi bez maseczki i nic się mu za to nie dzieje złego".

Źródło: Polskie Radio 24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA