fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Niemcy: Szczepienia na COVID-19 zaczną się na początku 2021 r.?

AFP
Klaus Cichutek, stojący na czele Instytutu Paula Erlicha zajmującego się m.in. wydawaniem zgody na stosowanie szczepionek na terenie Niemiec, zapowiedział, że pierwsze szczepionki przeciwko COVID-19 mogą zostać zaakceptowane przez Instytut na początku 2021 roku - i wówczas będzie mogło rozpocząć się szczepienie mieszkańców kraju.

Kilka potencjalnych szczepionek przeciw COVID-19 znajduje się obecnie w zaawansowanej fazie testów klinicznych - są one podawane dziesiątkom tysięcy osób. Istnieje szansa, że część tych testów - tzw. testów trzeciej fazy - zostanie zakończonych przed końcem 2020 roku.

Cichutek podkreślił, że dane z testów I i II fazy przy niektórych szczepionkach wskazują, iż wywołują one oczekiwaną reakcję układu odpornościowego, która może chronić przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.

- Jeśli dane z III fazy testów dowiodą, że szczepionki te są efektywne i bezpieczne, pierwsze szczepionki mogą zostać zaaprobowane na początku roku, być może warunkowo - zapowiedział dyrektor Instytutu Paula Erlicha.

- W oparciu o gwarancje producentów, pierwsze dawki (szczepionek) mogą być dostępne dla Niemców w tym czasie, zgodnie z priorytetami ustalonymi przez Stały Komitet ds. Szczepień - zaznaczył Cichutek odnosząc się do instytucji, która przedstawia rekomendacje ws. szczepień na terenie Niemiec.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech wykryto 1510 zakażeń koronawirusem. Łącznie w tym kraju, od początku epidemii, wykryto 226914 zakażeń.

Instytut Roberta Kocha podaje, że 39 proc. z tych zakażeń to zakażenia u osób przybywających do Niemiec spoza ich granic - z Kosowa, Turcji i Chorwacji.

Nad potencjalną szczepionką przeciw COVID-19 pracuje m.in. niemiecka firma biotechnologiczna CureVac. Jej szczepionka może trafić na rynek w połowie 2021 roku.

Jedyną jak dotąd zarejestrowaną szczepionką na COVID-19 jest rosyjska szczepionka "Sputnik-V". Szczepionka ta nie przeszła jednak trzeciej fazy testów klinicznych.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA