Handel

Co w kasie piszczy, czyli o bogatym wnętrzu urządzeń fiskalnych

Materiał
To jedno z tych urządzeń, które, obok komputera, telewizora i smartfona, spotykamy praktycznie każdego dnia. Części z nas nadal kojarzy się z kalkulatorem, chociaż nieco większym od standardowego, elektronicznego „liczydła”. A w kasie fiskalnej, bo o niej mowa, można znaleźć mnóstwo ciekawych rozwiązań, które mają przełożenie zarówno na szybkie drukowanie paragonów, jak i bezprzewodową komunikację. Co jeszcze siedzi wewnątrz urządzenia tego typu?

Na początek krótka definicja: kasa fiskalna jest urządzeniem, które służy do rejestrowania obrotu z handlu prowadzonego na rzecz klientów indywidualnych. Może działać samodzielnie lub być częścią systemu sprzedaży. Tyle jednak widać już na pierwszy rzut oka – wystarczy przyjrzeć się w sklepie lub restauracji kasom rejestrującym, które są używane do wystawiania paragonów. Z czego jednak składa się urządzenie tego typu? Można to sprawdzić zaglądając do kasy Posnet Revo.

„Wewnątrz urządzenia fiskalnego znajdziemy m.in. termiczny mechanizm drukujący, moduł fiskalny, akumulator litowo-jonowy, moduły 2 wyświetlaczy – sprzedawcy i nabywcy. Revo jest kasą z elektroniczną kopią paragonów, więc w środku zastosowano także technologię zapisującą dane na karcie pamięci. Co więcej, w modelu tym znalazło się miejsce na interfejsy służące do komunikacji bezprzewodowej: Wi-Fi i GPRS” - tłumaczy Marcin Ciechowicz, ekspert Polskiego Centrum Kas Fiskalnych.

Technologia wydruku w kasach fiskalnych

Kasa rejestrująca sprzedaż nie mogłaby się obejść bez mechanizmu drukującego. To przy jego pomocy wystawiane są paragony oraz inne dokumenty, np. raporty dobowe i miesięczne. Technologia tego typu wykorzystuje do pracy rolki papieru termicznego, które, w zależności od konkretnego modelu, mogą mieć do 100 metrów długości! Imponujące są również osiągi pod względem prędkości wydruku. Nawet mniejsze urządzenia fiskalne mogą wystawiać paragony z szybkością kilkudziesięciu linii na sekundę. Sposób funkcjonowania mechanizmu drukującego jest, rzecz jasna, powiązany z zastosowaną technologią. Im wyższej klasy rozwiązanie, tym jego działanie będzie wydajniejsze i szybsze.

„Posnet Revo dobrze obrazuje możliwości dzisiejszych kas fiskalnych w kwestii wydruku. Praca z prędkością 47 wierszy na sekundę, wbudowany obcinacz, funkcja oszczędzania papieru oraz wrzutowy system wymiany rolki – to tylko kilka cech tej technologii. W przypadku urządzenia marki Posnet, na wyróżnienie zasługuje także sposób drukowania paragonu. Kasa wystawia bowiem dokument bezpośrednio w kierunku klienta, umożliwiając mu łatwy odbiór rachunku. To dowód na to, że producenci reprezentujący rynek fiskalny nie próżnują i cały czas starają się wprowadzać w życie innowacyjne pomysły” - podkreśla Marcin Ciechowicz.

W związku z tym, że kasa fiskalna posiada mechanizm termiczny, można w niej stosować jedynie rolki papieru termoczułego. Materiał tego typu składa się z papieru bazowego, substancji termoaktywnej i warstwy, której zadaniem jest zabezpieczenie wydruku. Ciekawe jest również działanie samego mechanizmu termicznego. Technologia ta nie wymaga bowiem korzystania z taśmy barwiącej, tuszu lub tonera. Zadruk jest wykonywany przy pomocy głowicy termicznej, która wpływa na papier termoczuły w taki sposób, że zmienia on kolor pod wpływem dostarczonego ciepła.

Na oddzielne omówienie zasługuje również obcinacz papieru. Rozwiązanie to jest coraz częściej stosowane w urządzeniach rejestrujących sprzedaż, gdyż wpływa pozytywnie na szybkość pracy. A jak działa w praktyce?

„Kasa z tą technologią nie tylko drukuje paragon fiskalny, ale także automatycznie go odcina. Użytkownik może też ustawić tryb pracy obcinacza: cięcie pełne, częściowe lub jego brak” - dodaje Marcin Ciechowicz.

Wbudowany moduł elektronicznej kopii paragonów

Informatycznych nośnik danych kopii elektronicznej – pod tą skomplikowaną nazwą kryje się rozwiązanie, którego działanie można opisać w prosty sposób. Urządzenie fiskalne z tym modułem archiwizuje informacje o dokonywanych transakcjach w formie cyfrowej.

„Kasa drukuje jedynie paragon, natomiast jego kopię zapisuje na karcie pamięci. W zależności od modelu, będzie to nośnik typu SD/SDHC lub microSD. Dzięki temu użytkownik nie musi przechowywać wielu papierowych wydruków. Ponadto, dane zgromadzone na karcie pamięci można dodatkowo zapisać, np. na komputerze lub płycie DVD, a użytkownik ma do nich dostęp praktycznie w każdej chwili. Niemniej jednak, są to ważne informacje, więc zostały zabezpieczone przed próbą wprowadzenia modyfikacji” - opowiada ekspert PCKF.

Wbudowany moduł kopii elektronicznej umożliwia nie tylko lepszą ochronę danych, ale także wiąże się z większym komfortem pracy i mniejszymi wydatkami na materiały eksploatacyjne. Do obsługi klientów, przy użyciu kasy z tego typu technologią, wystarczy tylko jedna rolka papieru termicznego. Co więcej, część urządzeń pozwala już na bezpośrednią archiwizację kopii elektronicznej na pendrivie. Do zapisania danych należy wtedy wykorzystać port USB i standardowy nośnik.

Im więcej interfejsów komunikacyjnych, tym lepiej!

W środku kasy fiskalnej (a także, poniekąd, na zewnątrz) znajdują się interfejsy, które służą do współpracy z pozostałymi elementami systemu sprzedaży. To zarówno porty RS-232, Ethernet czy też USB, jak i moduły oferujące bezprzewodową transmisję danych. W skrócie – im więcej interfejsów komunikacyjny kasa posiada, tym lepiej. Daje to bowiem użytkownikowi możliwość elastycznego zaaranżowania stanowiska pracy oraz łatwego rozbudowania systemu w przyszłości.

„W Posnet Revo za bezprzewodową wymianę danych odpowiadają interfejsy Wi-Fi i GPRS. Obydwa stanowią wyposażenie dodatkowe do kasy, ale warto w nie zainwestować z prostego powodu – zapewnią błyskawiczną komunikację z komputerem, zdalną archiwizację kopii elektronicznej i pamięci podręcznej, jak również mniej poskręcanych kabli. Oprócz tego, sprawniej będzie przebiegała współpraca z systemami: wideomonitoringu i lojalnościowo-rabatowym” - wyjaśnia Marcin Ciechowicz.

Nietrudno zgadnąć, że interfejsy obecne wewnątrz mają przełożenie na zewnętrzne funkcjonalności kasy fiskalnej. Kompleksowa integracja urządzenia rejestrującego sprzedaż z komputerem, wagą elektroniczną, skanerem kodów i wieloma innymi elementami systemu, nie stanowi dziś wyzwania.

W kasie fiskalnej piszczy wiele i wcale nie musi to oznaczać awarii. Pozornie nieskomplikowane urządzenie już dawno przestało służyć tylko do drukowania paragonów. Dzięki rozbudowanej klawiaturze przyśpiesza obsługę klientów (klawisze z funkcją szybkiej sprzedaży to dziś standard). Co więcej, każda kasa oferuje wyświetlanie czytelnych komunikatów przy użyciu 2 ekranów (najczęściej stosowane technologie to LCD, LED i TFT). Jak widać – nie ma tu miejsca na nudę!

Materiał powstał przy współpracy z Polskim Centrum Kas Fiskalnych – wiodącym dystrybutorem technologii sprzedaży, który zajmuje się dostarczaniem oraz wdrażaniem urządzeń i programów wykorzystywanych w punktach handlowych o różnej powierzchni, działających zarówno samodzielnie, jak i w sieci placówek.

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL