fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Cło

Procedury celne po 1 maja: jakie zabezpieczenia i dla kogo

Fotorzepa, Sławomir Mielnik
Już za kilka dni korzystanie ze specjalnych procedur celnych wymagać będzie złożenia zabezpieczenia.

Obowiązkowe zabezpieczenie będzie wymagane m.in. dla prowadzenia składu celnego oraz magazynu czasowego składowania. Takie wymagania wynikają z nowego unijnego kodeksu celnego.

W nowych przepisach ujednolicono zasady stosowania zabezpieczeń dla wszystkich procedur. Będą w dużej mierze oparte na teraz funkcjonujących zasadach składania zabezpieczeń w procedurze tranzytu. Poza możliwością złożenia zabezpieczenia generalnego funkcjonować będzie m.in. złożenie zabezpieczenia w obniżonej wysokości lub nawet zwolnienie z tego obowiązku po spełnieniu określonych warunków.

Dla kwot potencjalnego długu celnego i innych należności przewidziano możliwość obniżenia wysokości składanego zabezpieczenia do 50 proc., 30 proc. lub 0 proc. kwoty referencyjnej. Dla zabezpieczenia kwot powstałego długu celnego wraz z innymi należnościami przewidziano możliwość obniżenia do 30 proc. kwoty referencyjnej. Możliwość taka jest jednak zarezerwowana tylko dla podmiotów posiadających określony status.

Pozwolenia na złożenie zabezpieczenia generalnego wydane przed 1 maja zachowają ważność nie dłużej niż do 1 maja 2019 r. lub do ponownej oceny. Pozwolenia te będą obejmowały zabezpieczenie generalne ważne na terytorium Polski i odpowiadały zabezpieczeniom składanym w pełnej wysokości (100 proc. kwoty referencyjnej). Ubieganie się o zgodę na złożenie zabezpieczenia generalnego w obniżonej wysokości będzie więc wymagać wystąpienia z wnioskiem na nowych zasadach.

—Rafał Zajączkowski, starszy menedżer w Deloitte,

Adam Wosik, starszy konsultant w Deloitte

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA