fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

CYFROWA Telekomunikacja

Elon Musk zaoferuje internet w samolotach

Alex Kraus/Bloomberg
Należąca do biznesmena firma SpaceX rozmawia już z liniami lotniczymi w sprawie wprowadzenia na pokłady szybkiego WiFi. Bazowałoby na usługach kosmicznego szybkiego internetu Starlink.

Budowana kosztem 10 mld dol. sieć Starlink ma zapewnić bezpieczną, globalną łączność, niezależną od naziemnej infrastruktury. Dotychczas na orbicie SpaceX umieścił ponad 1800 satelitów transmisyjnych (docelowo ma być 12 tys.) i planuje uruchomienie komercyjnych usług jeszcze w tym roku. Dedykowane są terenom o małej gęstości zaludnienia, gdzie nie opłaca się ciągnąć kabli telekomunikacyjnych, a także TIR-om, statkom czy samolotom.

– Rozmawiamy z kilkunastoma liniami, przeprowadziliśmy trochę demontstracji i nasze rozwiązanie może znaleźć się na pokładach samolotów w bardzo bliskiej przyszłości – poinformował Jonathan Hofeller, wiceszef projektu Starlink.

Anteny w samolotach mają być podobne do naziemnych i zaprojektuje je oraz wyprodukuje SpaceX. Jak donosi portal The Verge, już w ubiegłym roku firma testowała swoje rozwiązanie w samolotach Gulfstream.

Największymi rywalami w „kosmicznym internecie” są inne firmy dysponujące satelitami komunikacyjnymi jak Kuiper Jeffa Bezosa, brytyjski OneWeb czy ViaSat, który zamierza wejść na pokłady samolotów linii Delta.

Źródło: cyfrowa.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA