fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

CYFROWA Telekomunikacja

Cyfrowy Polsat idzie po miliard

Fotorzepa, Robert Wójcik
Grupa Zygmunta Solorza oferuje inwestorom nowe papiery dłużne. W razie czego może liczyć na wsparcie EBOR-u.

Budowę księgi popytu na siedmioletnie obligacje o wartości 1 mld zł rozpoczął Cyfrowy Polsat. Grupa kontrolowana przez Zygmunta Solorza zamierza przeznaczyć pozyskane w ten sposób pieniądze na wcześniejszy wykup obligacji serii A o analogicznym nominale, zapadających w 2021 roku.

Rada nadzorcza Cyfrowego Polsatu zgodziła się na refinansowanie 25 marca, a telekomunikacyjno-telewizyjna grupa podała wtedy, że jej intencją jest przeprowadzić emisję w II kwartale br.

Od tamtej pory Cyfrowy Polsat poinformował o zawarciu porozumienia z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju, który wspiera grupę od wielu lat. EBOR najprawdopodobniej jest nadal mniejszościowym akcjonariuszem Cyfrowego Polsatu.

W umowie ramowej z instytucją Cyfrowy Polsat zobowiązał się, że będzie działać zgodnie z wymogami EBOR-u oraz jego wytycznymi antykorupcyjnymi. W razie, gdyby bank objął obligacje, Cyfrowy Polsat musiałby przeznaczyć nie mniej niż 50 proc. uzyskanej tak sumy na „zwiększenie efektywności energetycznej w Polsce” w terminie siedmiu lat od transakcji.

Na razie nie wiadomo, czy EBOR zdecyduje się na objęcie obligacji Cyfrowego Polsatu.

Według informacji PAP budowa księgi popytu na obligacje grupy Zygmunta Solorza potrwać ma do najbliższego wtorku. Intencją Cyfrowego Polsatu jest uzyskanie korzystniejszych warunków finansowania, niż to wynikało z zapadających obligacji.

Na koniec grudnia ub.r. dług brutto grupy Cyfrowy Polsat wynosił 11,2 mld zł, a netto (po uwzględnieniu gotówki posiadanej przez grupę) 10,08 mld zł. Była to 2,73-krotność rocznej EBITDA. 90 proc. zadłużenia stanowiły kredyty bankowe w złotych.

Nowa polityka dywidendowa grupy zakłada, że od tego roku trzykrotnie wypłaci akcjonariuszom po minimum 0,93 zł na akcję.

Grupa Zygmunta Solorza chce pogodzić dywidendę i wyższe inwestycje, na które chce przeznaczać równowartość 11 proc. przychodów przez dwa lata.

Źródło: cyfrowa.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA