fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

CYFROWA Telekomunikacja

Play i Plus wysforowali się na czoło wyścigu o pozycję lidera 5G

Bloomberg
Lokalni gracze komórkowi przekonują, że są bliscy startu komercyjnego 5G w Polsce. O tym, kto będzie pierwszy, może przesądzić decyzja UKE.

Jeszcze w 2019 r. Play ogłosił, że włącza ponad 100 nadajników 5G w paśmie 2100 MHz w Gdyni. We wtorek Jean-Marc Harion, prezes Playa, przedstawił więcej szczegółów tego projektu na konferencji poświęconej rozbudowie infrastruktury operatora. Wziął w niej udział także Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

– To nie są testy – podkreślał Jean-Marc Harion. Jak argumentował, operator nie zamierza wyłączać 5G i zakupił 200 routerów.

Prezes Playa – i nie tylko on – uważa, że tegoroczne targi w Barcelonie przyniosą wysyp telefonów z 5G. A na razie z trzema grupami użytkowników będzie opracowywać możliwości konkretnego zastosowania technologii. Play planuje warsztaty z seniorami, aby zaznajomić ich z możliwościami technologii. Planuje też prace badawczo-rozwojowe ze studentami i chce przekazać sprzęt do testów wybranym gospodarstwom domowym. Jednak z formalnego punktu widzenia Play czeka na zgodę Urzędu Komunikacji Elektronicznej, by zaoferować usługi na zasadach komercyjnych – włączając je na stałe do oferty.

Samsung Galaxy A90 5G. W najbliższych miesiącach czeka nas prawdziwy wysyp smartfonów 5G.
Bloomberg

Pod koniec ubiegłego tygodnia Polkomtel, operator sieci Plus, zapowiedział, że komercyjnie 5G odpali jako pierwszy. Chce to zrobić w tym kwartale w ponad siedmiu miastach, korzystając z pasma 2600 MHz.

W kuluarach konferencji Play powątpiewano, czy plan Plusa się uda. Chodzi o formalne decyzje UKE. Play przekonuje, że choć jego rezerwacja pasma 2100 MHz mają przypisaną tzw. neutralność technologiczną, to regulator nie zgadza się z automatu na zastosowanie częstotliwości dla usług 5G. Teoretycznie to samo może spotkać Plusa.

Jak usłyszeliśmy, Play dmuchając na zimne, wystąpił już nie tylko o specjalną zgodę na wykorzystanie częstotliwości 2100 MHz dla nowej technologii w Trójmieście, ale także – na przyszłość – o zgodę na wykorzystanie wszystkich częstotliwości pod usługi 5G.

Tymczasem z punktu widzenia Plusa sytuacja wygląda inaczej. – Nie potrzebujemy dodatkowych zgód – mówi Tomasz Matwiejczuk, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Grupy Polsat, pytany, czy także Polkomtel wystąpił o zgodę UKE na komercyjne uruchomienie 5G.

Z czego wynika ta różnica? Do zamknięcia tego wydania „Rzeczpospolitej” UKE nie odpowiedział nam na tak postawione pytanie. Być może trzeba jej szukać głębiej niż w decyzjach rezerwujących częstotliwości. Dla przykładu, w rejestrze urzędu widać, że tylko część pozwoleń radiowych Playa w paśmie 2100 ma przypisaną neutralność, a część – technologię UMTS. Różnica w sytuacji operatorów może wynikać z tego, że Play w Trójmieście przydziela to pasmo 2100 zamiennie urządzeniom 4G i 5G, a UKE mówi o „eksperymencie”. Plus ma zaś 50 megaherców pasma z TDD gotowe pod 5G. Tak czy inaczej w Playu czekają na to, co powie UKE.

Wygląda na to, że telekomom najbardziej doskwiera wyjściowa cena za pojedynczy blok pasma, czyli 450 mln zł

Play podsumował postępy w rozbudowie własnej sieci masztów w 2019 r. Jak podał Michał Ziółkowski, odpowiedzialny za sieć w zarządzie operatora, w ub.r. firma zbudowała 1001 stacji. Ponieważ część sieci, z różnych względów, musiała wyłączyć, to netto liczba stacji operatora powiększyła się o 865 do 7868. – W 2020 r. chcemy kontynuować prace i powiększyć sieć o ponad 800 stacji – mówił Ziółkowski.

Telekomy z jednej strony odpalają 5G, z drugiej szykują się do pierwszej w Polsce aukcji częstotliwości 5G organizowanej przez UKE. Urząd do piątku czeka na stanowiska na temat warunków aukcji pasma 3,4–3,8 GHz. Wygląda na to, że telekomom najbardziej doskwiera wyjściowa cena za pojedynczy blok pasma, czyli 450 mln zł. Harion, pytany o to, powiedział krótko: – Albo wysokie wpływy, albo inwestycje w sieć.

Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji, pytana o oczekiwania finansowe co do aukcji, zapewnia, że resort nie ma własnych szacunków, a analitycy mówią o 3–5 mld zł.

Źródło: cyfrowa.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA