Chodzi o napędzane sztuczną inteligencją rozwiązanie, wyposażone w laserowe skanery, które ma wyszukiwać i uniemożliwiać nieautoryzowane przeloty cywilnych bezzałogowych statków powietrznych. Antydronowy system ma być przeznaczony m.in. dla zarządców nieruchomości.
CZYTAJ TAKŻE: Saudyjski gigant kupił polski system antydronowy
Oprogramowanie Kaspersky Antidrone, które koordynuje działanie kamer, radaru i sensora audio, automatycznie wyszuka drona, precyzyjnie określi jego pozycję, a następnie sieć neuronowa wyszkolona w rozpoznawaniu takich obiektów przeanalizuje nagranie wideo i zdecyduje o wysłaniu sygnału zagłuszającego komunikację między dronem a jego kontrolerem. W efekcie bezzałogowiec powróci do miejsca startu lub wyląduje.
– To sposób, który pozwala zapobiec uzyskaniu przez drony wstępu na strzeżone obszary bez uszkadzania ich – podkreśla Władimir Turow z Kaspersky Antidrone.
CZYTAJ TAKŻE: Sprzedał biznes Facebookowi i stworzył drona-kamikadze
To cenna umiejętność. Np. Amerykańska firma Anduril Industries, założona przez milionera Palmera Luckeya, który był współtwórcą firmy Oculus VR, buduje drony, których zadaniem jest eliminacja wrogich dronów poprzez taranowanie ich z dużą prędkością.
Z kolei dowództwo sił powietrznych Stanów Zjednoczonych zaprezentowało nowe urządzenia do walki z dronami – Thor i Chimera. Opiera się na systemie silnych mikrofali i mogą niszczyć całej roje dronów.