Po ataku dronów na instalacje naftowe w Arabii Saudyjskiej i chwilowej panice na rynku tego surowca, w tej części świata wzrosło gwałtownie zainteresowanie systemami do wykrywania i zwalczania bezzałogowców. Skorzystała na tym polska firma. System chronić ma kluczowe elementy infrastruktury telekomu. APS nie ujawnia jednak wartości kontraktu, ani czasu jego realizacji.
CZYTAJ TAKŻE: Sprzedał biznes Facebookowi i stworzył drona-kamikadze
– Widzimy szybko rosnące zainteresowanie ochroną przed dronami. Tamtejsze służby mundurowe, jak i biznes, szukając bezpieczeństwa na niebie, inwestują w rozwiązania antydronowe. Nikt już nie ma wątpliwości, że małe bezzałogowce mogą być wykorzystywane jako niezwykle skuteczna broń i mogą wywierać niszczycielski wpływ na globalną ekonomię oraz bezpieczeństwo – mówi dr Maciej Klemm, jeden z twórców systemu i prezes APS.
mat. pras.
Spółkę, która specjalizuje się m.in. w cyberbezpieczeństwie przestrzeni powietrznej, założyli ponad trzy lata temu Radosław Piesiewicz i Maciej Klemm – eksperci z dziedziny elektroniki i komercjalizacji wynalazków. Poznali się na Politechnice Gdańskiej.
Ich technologia służy już Avinorowi, operatorowi kilkudziesięciu lotnisk w Norwegii. Odbiorcami rozwiązań gdyńskiej spółki są też służby z kilku państw świata, m.in. Czech, oraz wojska NATO oraz jednego z krajów na Bliskim Wschodzie. Polski startup to już jeden z największych graczy na światowym rynku wykrywania dronów.
Twórcy systemu Ctrl+Sky, od lewej: Radosław Piesiewicz i Maciej Klemm
mat. pras.
System Ctrl+Sky wykrywa je jednocześnie za pomocą sensora radarowego, akustycznego, wizyjnego i radiowego. – Stworzyliśmy unikalne pod kątem sprzętu i oprogramowania rozwiązanie, skutecznością mogące konkurować z dużo droższymi systemami antydronowymi klasy wojskowej. Żadne z dotychczasowych rozwiązań na rynku nie zapewnia 100 proc. skuteczności i kontroli monitorowanego terenu. Jednakże, poprzez wykorzystanie wielosensorowego podejścia do wykrywania i identyfikacji dronów, nasz system przewyższa skutecznością inne systemy, oparte na pojedynczych sensorach – dodaje Radosław Piesiewicz, drugi z twórców APS.