fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

CYFROWA Technologie

Polscy żołnierze dostaną mikro drony

mat. pras.
Bezzałogowce do prowadzenia dzienno-nocnej obserwacji podczas operacji wojskowych wlatują do polskiej armii. 24 wyspecjalizowane tego typu urządzenia wojsku dostarczy Asseco Poland.

Spółka podpisała właśnie umowę w tej sprawie z Inspektoratem Uzbrojenia. Drony klasy mikro to autorski sprzęt polskiej firmy, podobnie jak i oprogramowanie używane przez pojazdy. Drony będą mogły prowadzić obserwację w różnorodnym środowisku – zostaną wyposażone w sensory pracujące w świetle widzialnym, jak i w paśmie podczerwieni.

Jak wskazuje Zdzisław Wiater, dyrektor Pionu Organizacji Międzynarodowych i Rozwiązań dla Sektora Bezpieczeństwa w Asseco Poland, dostarczany do Ministerstwa Obrony system posiada m.in. możliwość „fuzji danych rozpoznawczych” pozyskanych z obu sensorów. – Stworzony przez nas system bezzałogowy jest projektem młodych, polskich inżynierów i będzie w całości produkowany na terenie Polski. To bardzo wszechstronne rozwiązanie, które może być wykorzystywane zarówno przez służby mundurowe: wojsko, policję, straż pożarną, jak i w zastosowaniach cywilnych, np. w rolnictwie – zaznacza.

Każdy z sześciu dostarczanych przez Asseco zestawów będzie złożony z czterech bezzałogowych statków, stacji kierowania i kontroli. Dzięki temu rozwiązaniu żołnierze mają mieć większą świadomość sytuacyjną pola walki, przy minimalnym zaangażowaniu personelu naziemnego. System ma być obsługiwany będzie przez jednego żołnierza.

Źródło: cyfrowa.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA