fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

CYFROWA Technologie

Panele słoneczne trafią teraz do rzek. Zaskakujące korzyści

Bloomberg
W Kalifornii wdrażany będzie nowatorski projekt w ramach rozwoju energetyki odnawialnej – chodzi o zabudowę koryt rzek panelami fotowoltaicznymi. Oryginalne rozwiązanie Solar Canals ma przynieść tylko w tym jednym stanie oszczędność ponad 230 mld l wody rocznie.

Zabudowa dróg wodnych takimi panelami to pomysł, który jest odpowiedzią na brak terenów pod farmy solarne. Obszary wzdłuż rzek są niewykorzystywane, więc powstała idea, by tam, ale również nad samą linią wody rozpościerać energetyczne instalacje.

Naukowcy z University of California Merced i University of California Santa Cruz przeprowadzili symulację, a do badania wykorzystali jedną z rzek, która zaopatruje w wodę ponad 27 mln mieszkańców. Wyniki były zaskakujące. Z materiałów opublikowanych w magazynie „Nature” wynika, że instalacja paneli nad kanałami wpływa na potężną oszczędność wody. Powstałe w efekcie dachy nad rzekami tworzą bowiem cień, który zapobiega parowaniu. – Byliśmy zaskoczeni oszczędnościami – przyznał dr Brandi McKuin, główny autor badania.

Eksperci szacują, że panele są w stanie redukować aż 82 proc. ubytków wody związanych z parowaniem. Jak tłumaczy na łamach „Nature” McKuin, taka ilość zaoszczędzonej wody może mieć gigantyczne znaczenie dla „suchych” regionów. Ale korzyści z kanałów solarnych jest więcej. Badacze wskazują, iż cień ogranicza wzrost chwastów wodnych, co z kolei generuje oszczędności związane z utrzymaniem koryt rzek, lokalizacja paneli nad wodą sprawia, że są one w naturalny sposób schładzane, co istotnie poprawia ich wydajność.

Na razie nie wiadomo zaś, kiedy takie innowacyjne farmy rzeczne powstaną. Barierą są koszty. Podobne rozwiązanie zastosowano parę lat temu w Gujarat w Indiach. Instalacja paneli na długości 750 m kanału kosztowała ponad 18 mln dol. Plany budowy potężnych wodnych farm ma także Singapur.

Źródło: cyfrowa.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA