fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

CYFROWA Technologie

Robot Grace zastąpi pielęgniarzy. Trudno go od nich odróżnić

AFP
Robot Grace powstał dzięki pandemii Covid-19. Ma zrewolucjonizować opiekę nad pacjentami i osobami starszymi.

Nowego robota stworzył ten sam zespół naukowców, którzy wcześniej opracował robota Sophia. Grace nie jest jednak celebrytka, ale robotem, który powstał na potrzeby służby zdrowia, a konkretnie do opieki nad osobami starszymi oraz tymi, którzy trafili na izolację w czasie pandemii.

Ubrana jest w niebieski strój pielęgniarki, ma azjatyckie rysy, brązowe włosy do ramion i kamerę termowizyjną w klatce piersiowej, która mierzy temperaturę i mierzy reakcję. Wykorzystuje też sztuczną inteligencję do diagnozowania pacjenta i mówi w trzech językach: po angielsku, mandaryńsku i kantońsku.

Grace powstała w firmie Hanson Robotics w Hongkongu. Podobieństwo Grace do pracownika służby zdrowia i zdolność do interakcji społecznych ma na celu zmniejszenie ciężaru personelu szpitalnego pracującego na tzw. pierwszej linii, który najmocniej odczuł presję i ciężar obowiązków podczas pandemii.

Podczas prezentacji w laboratorium Grace zademonstrował swoje „ludzkie” umiejętności opowiadając o swoich umiejętnościach zadaniach. – Potrafię odwiedzać ludzi i umilać im dzień towarzystwem, potrafię także prowadzić rozmowy terapeutyczne, odczytywać dane biologiczne i pomagam pracownikom służby zdrowia – przedstawiła się Reuterowi Grace.

Meet Grace, the humanoid robot designed to interact with the elderly and those isolated by the global health crisis https://t.co/QmICTkKsti pic.twitter.com/nclTArYIrl

— Reuters (@Reuters) June 10, 2021

Założyciel firmy David Hanson powiedział agencji Reuters, że nowy robot powstał by odciążyć pielęgniarzy i opiekunów. Jego humanoidalny, niezwykle podobny do ludzkiego wygląd ma wzbudzać zaufanie i naturalne reakcje pacjentów oraz rezydentów domu opieki.

Grace ma ponad 48 dużych mięśni twarzy i zaprogramowani zachowanie współczującej, cierpliwej osoby. Wygląda trochę jak postać z filmów anime, często będące zewnętrznie połączeniem stylów azjatyckich i zachodnich.

Producentem robotów Grace ma być Awakening Health, który zamierza stworzyć pierwszą wersję robotów Grace do sierpnia. David Lake, dyrektor generalny spółki joint venture Hanson Robotics i Singularity Studio, planuje w pełni wdrożyć ją w przyszłym roku w szpitalach i domach opieki w Hongkongu i w Chinach kontynentalnych, a także w Japonii i Korei.

Na razie cena jednego robota jest równie wysoka co cena superluksusowych samochodów, jednak w raz z rozpoczęciem produkcji masowej jej

Źródło: cyfrowa.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA