fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

CYFROWA Technologie

Postrach telewizyjnych komików. Robot, który rozśmiesza

YouTube
Naukowcy z Uniwersytetu w Oregonie doszli do wniosku, że śmiech może być kluczem do sukcesu. Robot Jon jeździ po klubach i opowiada dowcipy.

Zespół naukowców stworzył robota o imieniu Jon, którego głównym zadaniem jest rozśmieszać ludzi. Trenowany jest w klubach w Oregonie i Kalifornii, gdzie występuje jako komik. Jon ma być egzemplarzem testowym w programie poprawiania interakcji między człowiekiem a robotami.

Ponieważ roboty społeczne, takie jak edukacyjny Anki Cozmo, czy głosowi asystenci, jak Alexa, są coraz bardziej obecni w życiu codziennym ludzi, badacze Naomi T. Fitter i John Vilk chcieli uzyskać więcej informacji o tym, jak roboty mogą wykorzystywać humor do komunikowania się z ludźmi.

Jon to część większego projektu badającego interakcje ludzi i robotów, który został zainicjowany na Carnegie Mellon University w Pittsburghu. Naukowcy postanowili przetestować, jak ludzie zareagują na autonomicznego robota, który dostarcza im wyjątkowo dobre i atrakcyjne słodycze, a jak na maszynę, która przywozi „nudne” przekąski. Naukowcy postanowili wykorzystać kluby komediowe nie tylko do tego, by nauczyć robota reakcji na publiczność, ale także sprawdzić, jak publiczność zareaguje na robota i jego dowcipy.

Jon wystąpił na początku w 22 klubach komediowych w Los Angeles. Prawdziwi komicy wymyślili dowcipy, a robot przedstawił je publiczności. Podczas pierwszej rundy testów publiczność uznała robota za znacznie bardziej zabawnego, gdy dawał im czas na reakcję i śmiech, zamiast przechodzić od razu do następnego dowcipu. Jon nauczył się dzięki tym występom, jak dostosować swoje dowcipy i komentarze po nich do reakcji publiczności, tak by jeszcze bardziej pobudzić ją do reakcji na żarty. Teraz naukowcy chcą popracować nad oprogramowaniem, które pozwoliłoby Jonowi lepiej reagować na ludzkie zachowania i dokładniej oceniać reakcje publiczności na każdy z dowcipów.

Jednak już teraz zdaniem naukowców widać, że ludzie lepiej reagują na sztuczną inteligencję i roboty, które mają poczucie humoru. Komunikacja z nimi jest dla ludzi łatwiejsza i bardziej naturalna.

Źródło: cyfrowa.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA