fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

CYFROWA Technologie

Nadzieja dla sparaliżowanych. Małpa gra za pomocą myśli

Neuralink
Neuralink
Neuralink, amerykańska firma neurotechnologiczna założona przez Elona Muska, stworzyła implant pozwalający na granie w gry komputerowe bez użycia kontrolerów. Wystarczy sam mózg gracza. Nic więcej.

Firma udostępniła film wideo pokazujący jak małpa z wszczepionym implantem gra w Ponga bez użycia rąk. Mózg dziewięcioletniego zwierzęcia zastąpił tradycyjne kontrolery.

9-letni makak o imieniu Pager z wszczepionym 6 tygodni wcześniej urządzeniem Neuralink jest w stanie grać za pomocą implantu, który pomaga mu kontrolować kursor za pomocą myśli. Musk podkreślił przy tym, że zwierzak ani przez moment nie cierpiał lub był nieszczęśliwy.

Implant wszczepiony Pagerowi to ogromna nadzieja dla osób, które są sparaliżowane lub mają znaczne problemy z poruszaniem się. Odpowiednio skonfigurowany mógłby znacząco podnieść jakość ich życia i umożliwić, do pewnego stopnia, samodzielne funkcjonowanie, a może nawet chodzenie.

W tweecie komentującym film Neuralink Elon Musk napisał, że pierwszy implant firmy pozwoli osobom sparaliżowanym na używanie smartfona „szybciej, niż osoby pełnosprawne robią to kciukami”.

To jednak nie koniec. Musk zapowiedział, że druga wersja urządzenia Neuralink umieszczona w mózgu będzie się łączyć z innymi urządzeniami firmy w innych częściach ciała. Ma to pozwolić osobom sparaliżowanym na chodzenie.

Miliarder dodał, że urządzenie montowane będzie bardzo dyskretnie i nie będzie praktycznie zauważalne dla innych. Jego ładowanie odbywać się będzie bezprzewodowo.

W sierpniu 2020 roku Elon Musk zaprezentował pierwszy działający implant w ramach firmy Neuralink. Wszczepiono go świniom, które zaprezentowano na konferencji prasowej.

Źródło: cyfrowa.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA