fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

CYFROWA Technologie

Robot zrobi zastrzyk i pobierze krew. Szybko i prawie bez bólu

mat. pras.
W Uniwersytecie Rutgers, w amerykańskim stanie New Jersey, opracowano nowatorskie rozwiązanie – maszynę biurkową, która przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji i technologii obrazowania ultrasonograficznego ma w sposób niezwykle precyzyjny pobierać krew, robić zastrzyki i cewnikować pacjentów.

Z badań opublikowanych w czasopiśmie „Nature Machine Intelligence” wynika, że może ona przewyższać efektywnością ludzki personel medyczny. Automat ma być odpowiedzią na kłopoty związane z iniekcjami.

Chodzi o przypadki, gdy wkłucie igły jest trudne, gdy żyły pacjenta są zbyt wąskie, słabo widoczne lub trudno dostępne. Z analiz wynika, że tego typu problemy są dziś bardzo istotne – pojawiają się w niemal co piątym przypadku. Robot – dzięki ultradźwiękom i algorytmom uczenia maszynowego – jest w stanie dokładnie zlokalizować naczynia krwionośne, sklasyfikować je, określić ich głębokość i ostatecznie precyzyjnie wprowadzić do nich igłę.

Rozwiązanie amerykańskich naukowców w przyszłości pozwoli automatyzować proces pobierania próbek krwi, a w efekcie przyspieszyć wizyty pacjentów w szpitalu. – Urządzenie może być też zmodyfikowane w celu pobierania krwi u gryzoni, co jest istotne w przypadku testów u zwierząt w przemyśle farmaceutycznym i biotechnologicznym – dodaje Martin L. Yarmush, kierujący badaniami w Rutgers University.

Źródło: cyfrowa.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA