fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

CYFROWA Technologie

Izraelski robot z uchem insekta. Niezwykły efekt

Bloomberg
Naukowcy z Tel Aviv University (TUV) przeprowadzili dość nietypowy eksperyment – połączyli maszynę z organem martwego insekta. Kompilacja technologii i biologii zadziałała.

Robot, któremu wczepiono ucho szarańczy, dzięki specjalnemu chipowi mógł przez nie „słyszeć” – wykonywał zaprogramowane działania, gdy wyczuł wibracje dźwiękowe pojedynczego lub podwójnego klaskania.

Badanie opisał magazyn „Sensors”. Jak podaje, takie eksperymenty mogą utorować drogę do przyszłego rozwoju zaawansowanych technologii wykorzystujących tzw. integrację sensoryczną owadów i robotów. Stojący za badaniami dr Ben Maoz z TAU tłumaczy, że na pierwszy ogień wziął zmysł słuchu, ponieważ to zadanie wydawało się stosunkowo najprostsze. Teraz jednak izraelski zespół, w którego skład weszli Idan Fishel, Yossi Yovel i Amir Ayali, na celownik zamierza wziąć węch.

– Wykorzystanie takiego połączenia biologii i technologii może zmienić przemysł i medycynę. Np. psy potrafią już wywąchać choroby czy materiały wybuchowe. Takie zadania mogłyby w przyszłości realizować roboty z odpowiednimi organami zwierzęcymi. Można też sięgać po inne zmysły, jak wzrok czy dotyk, ale również inne gatunki zwierząt – wskazuje Ben Maoz.

Źródło: cyfrowa.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA