fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

CYFROWA IT

Nowy wirus żąda ponad 100 tys. dol. okupu. Przybył z Iranu

Shutterstock
Ransomware, czyli złośliwe oprogramowanie, szyfrujące dane i wymuszające od ofiar ataku okup, coraz mocniej zagraża przedsiębiorstwom. Najnowszy z takich wirusów, o nazwie Pay2Key, może okazać się nową zmorą europejskich firm – twierdzą badacze firmy Check Point.

Oprogramowanie szyfrujące, które zaatakował niedawno izraelskie i europejskie firmy, łączone jest z irańskimi cyberprzestępcami.

W zeszłym tygodniu badacze Check Point wydali ostrzeżenie dotyczące nowego, nigdy wcześniej nierozpoznanego szczepu ransomware, który szyfruje komputery ofiar w mniej niż godzinę. Dochodzenie wykazało, że hakerzy stojący za Pay2Key celowali głównie w firmy izraelskie, jednak nowe dowody sugerują, że hakerzy skierowali również działania przeciwko firmom europejskim.

Jak dotąd cztery ofiary Pay2Key zdecydowały się zapłacić okup, dając badaczom Check Pointa możliwość śledzenia przekazanych pieniędzy. We współpracy z Whitestream, firmą zajmującą się analizą blockchain, analitycy prześledzili sekwencje transakcji bitcoinami do irańskiej giełdy wymiany kryptowalut o nazwie Excoino.

Osoby atakujące oprogramowaniem ransomware nie tylko szyfrują dane i żądają okupu za odzyskanie dostępu, ale także grożą opublikowaniem danych w internecie, jeśli ich warunki nie zostaną spełnione. Żądania okupu opiewają na 7-9 bitcoinów, czyli 110-140 tys. dol. Jak dotąd ofiarami padło siedem izraelskich firm oraz prawdopodobnie jedna włoska. Badacze z Check Point spodziewają się szybkiego wzrostu liczby ataków poza Izraelem.

Źródło: cyfrowa.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA