fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

CYFROWA IT

Korea Płn. ma własny internet. Dzięki Huawei?

Bloomberg
Obłożony licznymi sankcjami kraj dyktatury Kim Dzong Una oraz wpisany na czarną listę administracji Donalda Trumpa chiński koncern zacieśniają współpracę. Jak donosi „Washington Post”, Huawei pomógł północnokoreańskiemu reżimowi w budowie bezprzewodowej sieci.

To m.in. dlatego Huawei znalazł się na cenzurowanym w USA. Według amerykańskiej prasy, chińska firma telekomunikacyjna w sumie w ciągu ostatnich ośmiu lat pracowała przy kilku projektach realizowanych w Korei Płn. Współpracowała przy nich z rządową spółką Pekinu – Panda International Information Technology. Huawei, cytowane przez „Washington Post”, oświadczyło, że nie jest obecne w kraju Kim Dzong Una.

Korea Północna jest niemal w całkowitej izolacji od reszty świata pod względem dostępu do światowego internetu. Na terenie kraju istnieje mimo to publiczna sieć telefoniczna. Pyongyang uruchomił też własny internet – Mirae.

Sieć dedykowana koreańskim obywatelom, ściśle kontrolowana przez państwo, ma i tak ograniczoną dostępność. Może z niej korzystać tylko około 1 procent populacji. Mirae ma służyć północnokoreańskiemu reżimowi do śledzenia oraz identyfikowania użytkowników.

Źródło: cyfrowa.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA