fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

CYFROWA IT

Asseco traci wielki kontrakt w Czechach. Dziwne okoliczności

fot. RSD
Zajmująca się rozwiązaniami IT spółka Asseco, w którą niedawno zainwestował Zygmunt Solorz, miała wykonać system do elektronicznych winiet autostradowych. Realizacja wartego 70 mln zł kontraktu stanęła jednak pod znakiem zapytania, bo przez weekend grupa zapalonych programistów stworzyła… darmową alternatywę.

Jak podają czeskie media, szczegóły otrzymania kontraktu przez Asseco Central Europe były niejawne, a spółka otrzymała go bez przetargu. W wyniku tych doniesień w zeszłym tygodniu stanowisko stracił minister transportu Vladimir Kremlik.

– Nie można w ten sposób rozporządzać pieniędzmi podatników i urzędnicy nie mogą robić, co chcą, podczas gdy obowiązuje ich ustawa o służbie państwowej – powiedział premier Czech Andrej Babisz, cytowany przez serwis Wirtualne Media.

Z kolei serwis Dobre Programy poinformował, że kontrakt oburzył lokalną scenę społeczności open source (oprogramowania z otwartym kodem, który można modyfikować według potrzeb). Tomáš Vondráček z agencji interaktywnej Actum i jeden z głównych krytyków kontraktu zorganizował w zeszły weekend hackathon pod hasłem #ZNAMKAMARADA. Na imprezie pojawiło się 60 programistów, którzy kodowali bez wytchnienia przez 49 godzin. Efekt ich pracy został udostępniony w niedzielę o godzinie 19. Platforma jest tak dobra, że nowy minister transportu, Karel Havlíček, zamierza anulować kontrakt.

Źródło: cyfrowa.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA