fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

CYFROWA Gry i e-sport

Startuje największa w Polsce impreza e-sportowa. Budzi kontrowersje

Intel Extreme Masters Katowice - edycja z ubiegłego rokumat.pras.
Profesjonalne rozgrywki gamingowe to magnes na coraz większe pieniądze. Według najnowszych prognoz firmy Newzoo tylko w br. wartość tego rynku na świecie sięgnie 1,1 mld dol., o 16 proc. więcej niż  w roku ubiegłym.

Z tego trzy czwarte (ok. 637 mln dol.) ma stanowić finansowanie przez sponsorów. Z kolei ponad 185 mln dol. przyniosłaby sprzedaż praw medialnych do wydarzeń e-sportowych (m.in. transmisje rozgrywek). Newzoo przewiduje, że, mimo wybuchu epidemii w Chinach, kraj ten pozostanie liderem – rynek e-sportu ma być tam wart w br. 385 mln dol. Dla porównania w Ameryce Płn. to ponad 252 mln dol., a w Europie Zach. – 201 mln dol.

Newzoo podaje również, że w 2019 r. wszystkie 885 wydarzeń e-sportowych rangi „major” przyniosły globalnie 56,3 mln dol. przychodów z biletów (o 1,6 mln dol. więcej niż w 2018 r.), a wartość nagród w tym okresie wzrosła ze 150,8 do 167,4 mln dol.

Polskiej branży daleko do liderów e-sportowych. Ale to właśnie u nas w piątek rusza jedno z największych wydarzeń tego typu na świecie – Intel Extreme Masters (IEM). Organizatorom turnieju szyki popsuć może jednak koronawirus. Właśnie z uwagi na epidemię swój udział w imprezie wycofał sam sponsor główny IEM 2020, czyli Intel. Wielkie wydarzenie e-sportowe, które – jak co roku – ma miejsce w Katowicach, nie zostało jednak odwołane. Organizatorzy, firma ESL, wdrożyli dodatkowe rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa. Na miejscu służby medyczne przeprowadzać mają badania stanu zdrowia, w tym kontrolę temperatury, każdego gościa wchodzącego na teren wydarzenia. ESL zapewnia dodatkowy personel medyczny, patrole pierwszej pomocy oraz zwiększoną liczbę stanowisk sanitarnych dla wszystkich odwiedzających wydarzenie, jak również oferuje niezbędną wiedzę w zakresie środków higieny.

IEM 2020 potrwa do niedzieli. W takcie ósmej edycji imprezy rozegrany zostanie pierwszy turniej rangi Masters Championship w cyklu ESL Pro Tour, do którego należą najważniejsze turnieje „CS:GO”. Odbędzie się również turniej w „StarCraft II” i finały 2. etapu Quake Pro League, gdzie zawodnicy powalczą o tytuł Mistrza Świata w „Quake’a”.

Źródło: cyfrowa.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA