fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

CYFROWA Globalne interesy

Amazon wycofał świąteczne ozdoby ze zdjęciami z Auschwitz

Gigant e-handlu znalazł się w ogniu krytyki po tym, jak w jego ofercie znalazły się produkty ze zdjęciami z Auschwitz, w tym ozdoby świąteczne, otwieracz do butelek czy podkładka pod mysz.

Największy sklep internetowy na świecie spotkał się z gigantyczną falą krytyki na mediach społecznościowych w związku z nietypowymi produktami, które pojawiły się w jego ofercie. Chodzi o świąteczne zawieszki na choinkę, a także otwieracz do butelek i podkładkę pod mysz, na których pojawiły się fotografie z nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Od kiedy produkty te są dostępne w ofercie sprzedażowej i skąd pomysł na ich stworzenie – nie wiadomo. Zauważyło je jednak Muzeum Auschwitz i uznało za dalece niestosowne i nietaktowne wobec rodzin ofiar obozu koncentracyjnego, w którym jak szacują historycy zginęło od 1 do 1,5 miliona ludzi – przede wszystkich Żydów, ale też wielu Polaków i przedstawicieli innych narodowości.

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu opublikowało tweeta, w którym ostro skrytykowało giganta e-handlu. „Sprzedaż +dekoracji bożonarodzeniowych+ ze zdjęciami z Auschwitz nie wydaje się właściwe. Umieszczenie Auschwitz na otwieraczu do butelek jest raczej niepokojące i nieokazujące szacunku. Prosimy Amazona, by usunął towary tych dostawców” – napisało polskie muzeum.

Selling „Christmas ornaments” with images of Auschwitz does not seem appropriate. Auschwitz on a bottle opener is rather disturbing and disrespectful. We ask @amazon to remove the items of those suppliers. https://t.co/0uG2JG558e pic.twitter.com/ucZoTWPk1W

— Auschwitz Memorial (@AuschwitzMuseum) December 1, 2019

Tweet spotkał się z ogromną reakcją równie wzburzonych internautów, którzy przyłączyli się do krytyki Amazona. I – jak to zwykle się dzieje na mediach społecznościowych – głośny apel użytkowników poskutkował. Koncern poinformował już, że wycofał z oferty kontrowersyjne produkty.

– Wszyscy sprzedawcy muszą przestrzegać naszego regulaminu, a ci, którzy go złamią, poniosą konsekwencje, w tym możliwe usunięcie konta. Produkty, o których mowa, zostały wycofane – zaznaczył rzecznik Amazona w oświadczeniu przesłanym portalowi CNN.

Źródło: cyfrowa.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA