fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

CYFROWA Globalne interesy

Microsoft jednak nie kupi chińskiego TikToka. Jest nowy faworyt

AFP
Koncern Billa Gatesa, „namaszczony” przez prezydenta Donalda Trumpa do zakupu aplikacji z krótkimi filmikami muzycznymi, wypadł z gry o akwizycje chińskiej spółki.

Nie oznacza to jednak, że plan przejęcia TikToka przez amerykańskie przedsiębiorstwo kompletnie spalił na panewce. Wszystko wskazuje na to, że spółkę-córkę ByteDance kupi Oracle.

Gigant branży IT, wyceniany na 175 mld dol., stosunkowo późno włączył się do walki o TikToka, ale niespodziewanie jest dziś faworytem do akwizycji (a właściwie jedynym, który chce dokonać takiej transakcji), po tym jak ByteDance oficjalnie odrzuciło ofertę Microsoftu. Koncern Gatesa wydał już oświadczenie, w którym przekonuje, iż jego propozycja byłaby dobra dla użytkowników TikToka, a jednocześnie chroniłaby interesy bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych. Firma podała, że chciała zapewnić chińskiej usłudze na rynku USA „najwyższe standardy w zakresie bezpieczeństwa, prywatności i zwalczania dezinformacji”.

Choć na razie Pekin milczy na temat sprzedaży aplikacji, „The Wall Street Journal” donosi, że dziś Oracle zostanie ogłoszony jako zwycięzca. Jednak nie wiadomo w jakiej formule miałoby dojść do zakupu, ani czy byłaby to faktyczna akwizycja. Serwis Engadget informuje, że Oracle ma zostać jedynie „zaufanym partnerem technologicznym TikToka” w Stanach Zjednoczonych, a transakcja nie będzie miała charakteru „bezpośredniej sprzedaży”.

Przypomnijmy, że w tym tygodniu upływa czas, jaki dał Trump firmie ByteDance na sprzedanie biznesu w USA któremuś z amerykańskich przedsiębiorstw. Jeszcze kilka tygodni temu faworytów akwizycji upatrywano w handlowym potentacie – sieci Walmart, oraz koncernie Microsoft. Obie spółki miały złożyć ofertę, ale – jak widać – to Oracle został wygranym. Wcześniej szacowano, że owa transakcja może kosztować amerykańską firmę 20-30 mld dol.

Oracle nie ma problemu z pieniędzmi. Gigant zanotował ostatnio świetne wyniki finansowe. Zysk netto za I kwartał zakończony 31 sierpnia wyniósł aż 2,3 mld dol. i – mimo pandemii – był o 5 proc. wyższy niż przed rokiem. Przychody wzrosły o 2 proc., a zyska na akcję – o 16 proc.

Źródło: cyfrowa.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA