fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

CYFROWA Globalne interesy

Covid-19: Szczepionkę ma tajemnicza firma. Jest warta miliardy

Adam Glanzman/Bloomberg
Stephane Bancel, 47- letni prezes innowacyjnej firmy biotechnologicznej Moderna Inc z dnia na dzień stał się miliarderem, po tym jak jego firma ogłosiła, że opracowała szczepionkę, która jest w stanie zwalczać Covid-19.

Jest to pierwszy specyfik, któremu Federalna Agencja Żywności i Leków (FDA) dała zielone światło do dalszego opracowywania. Według ostrożnych szacunków szczepionka może znaleźć się na rynku już jesienią tego roku.

Moderna powstała w 2010 roku wtedy jeszcze jako ModeRNA, swoją siedzibę początkowo miała na Uniwersytecie Harvarda. Pomysłodawcą jej powstania był biochemik Derek Rossi, który szybko pozyskał partnerów Tima Springera, Kennetha Chiena i Boba Langera. Kluczowe jednak było dołączenie do tej grupy Noubara Afeyana, wówczas prezesa funduszu inwestycyjnego Flagship Ventures. To on w rok później, pod długich namowach ściągnął do Moderny Stephane Bencela, francuskiego biznesmena doświadczonego w branży biotechnicznej i farmaceutycznej.

Bencel już jako prezes zasadniczo przyczynił się do rozwoju Moderny, ale i otoczenia jej działalności wielką tajemnicą. Dopóki nie weszła ona na giełdę bardzo mało było wiadomo o jej finansach. Jej siedziba w Cambridge w stanie Massachusetts też nie błyszczy szkłem i stalą, jak budynki konkurencji.

Ostatecznie do oferty publicznej doszło w grudniu 2018 – na Nasdaq wprowadzono wtedy 8 proc. akcji, co przyniosło 621 mln dolarów (27 mln akcji po 23 dol. za sztukę) i umożliwiło wycenę Moderny na 7,5 mld dol. Była to największa publiczna oferta w branży biotechnicznej mimo, że firma wcześniej wcale nie miała dobrej prasy. We wrześniu 2018 „Thrilllist” opublikował tekst, w którym wskazywał na ryzyko inwestycji w firmę, która tak niechętnie dzieli się informacjami, mimo że wycena konkurencyjnych firm wynosiła nie więcej, niż 5 mld dol. A cytowany w artykule laborant z Moderny powiedział: „Oni prowadzą firmę inwestycyjną i być może kiedyś wynajdzie ona jakiś lek, który okaże się przełomem”.

Nie pomylił się. A między grudniem 2018 a styczniem 2020 roku, kiedy do Cambridge zaczęły spływać wielkie pieniądze, Moderna miała z czego żyć sprzedając patenty takim potęgom farmaceutycznym, jak chociażby AstraZeneca.

Na początku maja 2020 wartość rynkowa Moderny wynosiła już 30 mld dol. Kolejne dni przynosiły dalszy wzrost notowań, w miarę jak na rynku pojawiały się informacje o bliskim wynalezieniu szczepionki. We wtorek 19 maja akcje Moderny podrożały o kolejne 12 proc.

Za sukcesem Moderny stoją oczywiście zatrudnieni tam naukowcy ale przede wszystkim właśnie Stephane Bancel, który ma na swoim koncie udział w ponad 100 patentach zarejestrowanych przez Modernę. Firmie nie zaszkodziło i to, że na początku maja 2020 z zarządu odszedł dr Moncef Slaoui i stanął na czele Operation War Speed (OWS), instytucji powołanej przez prezydenta Trumpa, której celem jest jak najszybsze znalezienie leku na Covid-19. A to OWS przyznała Modernie 400 mln na przyspieszenie prac, a Moncef Sloui posiada nadal opcje na jej papiery.

Źródło: cyfrowa.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA