fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

CYFROWA Globalne interesy

Chiny testują kryptowalutę. Zwiększy kontrolę nad ludźmi

Bloomberg
W największych miastach w Chinach ruszyły pilotażowe projekty wykorzystania cyfrowej waluty.

Eksperci są przekonani, że uruchomienie tego przedsięwzięcia pozwoli Pekinowi wywierać w przyszłości dodatkowy wpływy na gospodarki innych państw i wyznaczać kryptowalutowe standardy na świecie.

Pionierski projekt w Kraju Środka wystartował w Szanghaju, Pekinie i Shenzhen – podał „New York Times”. Jak zaznacza, przejście na cyfrową walutę da rządowi większą kontrolę nad pieniądzem. Dzięki kryptowalucie władza będzie dysponować lepszą wiedzą o przepływie funduszy i kontrolą nad dysydentami. Nowa waluta nazywa się eCNY a Pekin należy do liderów pod względem zaawansowania w wykorzystaniu cyfrowych pieniędzy. Analitycy twierdzą, że eCNY ma zapewnić technologiczny i gospodarczy skok. – Chodzi o opracowanie nowych narzędzi do zbierania danych i wykorzystywania ich, aby chińska gospodarka była bardziej inteligentna i oparta na informacjach w czasie rzeczywistym – podkreśla na łamach „NYT” Yaya Fanusie z think tanku Center on Economic and Financial Power.

Chiński rząd nie wydał oficjalnego oświadczenia na temat tego, czy i kiedy wprowadzi eCNY w całym kraju. Jednak kilku urzędników stwierdziło, że będzie on gotowy dla turystów odwiedzających Igrzyska Olimpijskie 2022 r. w Pekinie.

Plany wdrożenia nowej waluty w Chinach sięgają 2014 r., kiedy zainspirowany bitcoinem Ludowy Bank Chin założył wewnętrzną grupę do pracy nad własnym rozwiązaniem tego typu.

Źródło: cyfrowa.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA