fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

CYFROWA Globalne interesy

Huawei stawia na Francję. Amerykanie go rugują

AP
Chiński koncern ogłosił, że wybuduje we Francji fabrykę sprzętu dla infrastruktury dla sieci komórkowych 4G i 5G. W tym czasie amerykański Senat przegłosował przepisy, które umożliwią blokowanie zamówień chińskiego sprzętu przez telekomy.

Francuska fabryka ma być zautomatyzowana i „inteligentna”, kosztowałaby Huawei w pierwszej fazie 200 mln euro (łącznie z zakupem działki), a jej produkty byłyby skierowane do odbiorców europejskich. „Projekt ten wytworzy produkty o wartości 1 mld euro rocznie i bezpośrednio stworzy 500 miejsc pracy. Pozwoli to na zwiększenie konkurencyjności technicznej przemysłu europejskiego oraz zwiększy elastyczność lokalnych łańcuchów dostaw i infrastruktury” – podała firma. Fabryka będzie miała centrum demonstracyjne, prezentujące proces produkcji, wgrywania oprogramowania oraz testowanie. Lokalizacji na razie nie podano.

Byłaby to druga fabryka sprzętu na potrzeby infrastruktury sieci komórkowych, zbudowana przez Huawei w Europie. Koncern ma już zakład na Węgrzech.

Najgroźniejszym rywalem Huawei jest szwedzki Ericsson, który w Europie postawił na produkcję w Polsce. Zakład w Tczewie dostarcza sprzęt dla sieci 5G. Ericsson szacuje wartość inwestycji i produkcji w Polsce na 5 mld zł rocznie.

Huawei zwiększa zaangażowanie w Europie w sytuacji silnych nacisków Waszyngtonu na sojuszników, by nie korzystali z chińskiego sprzętu ze względów bezpieczeństwa. Amerykanie oskarżają producentów telekomunikacyjnych z Państwa Środka o powiązania z rządem w Pekinie.

W tym czasie koncernowi grozi utrata rynku USA. Amerykański Senat jednomyślnie przegłosował w piątek czasu polskiego „The Secure and Trusted Telecommunications Networks Act”, który pozwoli na zakazywanie zakupu sprzętu przez lokalnych operatorów od chińskich dostawców. Projekt ustawy H.R. 4998, który przeszedł już w grudniu przez Izbę Reprezentantów, zakłada też dofinansowanie mniejszych telekomów, które musiałyby wymienić chiński sprzęt (fundusz opiewa na 1 mld dolarów). – Sprzęt telekomunikacyjny  pewnych zagranicznych rywali stanowi poważne zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa, wzrostu ekonomicznego i przyszłości amerykańskiego przywództwa w zaawansowanej technologii bezprzewodowej – powiedział Roger Wicker, senator ze stanu Mississippi, cytowany przez serwis Techcrunch . Ustawę musi podpisać jeszcze prezydent USA Donald Trump.

Źródło: cyfrowa.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA