fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

CYFROWA Globalne interesy

Groźny rywal Tesli i Apple. Elektryczne auta obok smartfonów

Bloomberg
Firmy Fisker i produkujący dla Apple`a iPhony Foxconn podpisały porozumienie dotyczące wspólnego opracowania i sprzedaży samochodu elektrycznego. Samochód powstanie pod marką Fisker.

Tajwański producent elektroniki Hon Hai Precision Industry, czyli Foxconn, ma produkować 250 tys. pojazdów Fisker rocznie. Samochody mają trafić do klientów na całym świecie, w tym w Ameryce Północnej, Europie, Chinach i Indiach. Przewidywany początek produkcji to czwarty kwartał 2023 roku.

Spółki ogłosiły porozumienie i nie ujawniły żadnych warunków finansowych potencjalnej transakcji. Nie wiadomo też, ile taki pojazd miałby kosztować.

Samochód produkowany przez Foxconn ma być drugim pojazdem wprowadzanym na rynek przez Fisker, kalifornijskiego producenta samochodów elektrycznych. Pierwszy ma być elektryczny SUV-a Ocean, którego premierę zapowiedziano na czwarty kwartał 2022 roku. Jego produkcją ma się zająć kanadyjska firma Magna, zajmująca się produkcją kontraktową samochodów.

Bloomberg

Foxconn, główny producent iPhone’ów firmy Apple, zwiększył swoje zainteresowanie pojazdami elektrycznymi w ciągu ostatniego roku, zawierając umowy z chińskim producentem samochodów elektrycznych Byton i producentami samochodów Zhejiang Geely Holding Group oraz firmą-córką Fiat Chrysler – Stellantis NV.

Samochód Fiskera będzie prawdopodobnie dużym SUV-em podobnym z kształtu do coupé produkowanego przez wielu luksusowych producentów samochodów, m.in. takich jak BMW czy Mercedes-Benz. Nie są znane żadne szczegóły samochodu poza szkicem opublikowanym przez telewizję CNN.

„Współpraca między naszymi firmami oznacza, że wyprodukowanie kolejnego pojazdu Fisker zajmie tylko 24 miesiące – od badań i rozwoju po produkcję, skracając o połowę tradycyjny czas potrzebny na wprowadzenie nowego pojazdu na rynek” – powiedział Young-way Liu, prezes Foxconn Technology Group. Young-way Liu pochwalił doświadczenie Fiskera w zakresie silników elektrycznych, modułów sterujących i akumulatorów.

Źródło: cyfrowa.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA