fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

CYFROWA Globalne interesy

Porażka giganta. Google kończy z bezpłatnym internetem

Bloomberg
Google zamyka program „Station”, w ramach którego oferował bezpłatny dostęp do bezprzewodowego Internetu w krajach rozwijających się.

Usługa została uruchomiona w 2016 roku i dostępna była w Brazylii, Afryce Południowej, Nigerii, Tajlandii, Filipinach, Meksyku, Indiach, Indonezji i Wietnamie. Na decyzję o jego zakończeniu wpłynęła niska rentowność programu.

W wypowiedzi dla amerykańskiego portalu „The Verge” rzecznik Google stwierdził, że rynek zmienił się znacząco od momentu uruchomienia usługi w 2016 roku, za sprawą rozpowszechnienia sieci 4G oraz malejących cen za wykorzystanie danych komórkowych. Wobec czego bezpłatne programy Wi-Fi są teraz mniej potrzebne niż kiedyś. Gigant z Mountain View miał zarabiać poprzez wyświetlanie reklam użytkownikom podłączonym do darmowej sieci.

Usługa była bardzo popularna w 2018 roku, wówczas korzystało z niej ponad 8 milionów użytkowników z różnych stron świata. Ponad połowa użytkowników „Station” łączyła się wówczas wiele razy dziennie, zużywając średnio 350 MB.

Na początku stworzono niemal 400 punktów dostępu do usługi na stacjach kolejowych. Kolejnych 125 stacji Google uruchomiło w listopadzie 2019 roku w RPA. Firma deklaruje, że te punkty nie znikną z mapy świata, bowiem stworzona infrastruktura zostanie wykorzystana w inny sposób.

Źródło: cyfrowa.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA