fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

CYFROWA Biznes

Algorytm polskiej spółki stworzy umowę idealną?

Adobe Stock
Algorytm pomoże przedsiębiorcom w tworzeniu umów. Warszawski startup pozyskał finansowanie prac badawczych nad systemem uczenia maszynowego.

Pergamin, innowacyjna platforma do szybkiego i efektywnego zarządzania dokumentami prawnymi przeznaczonymi dla firm, zakończył właśnie tzw. zalążkową rundę finansowania. W ramach umowy podpisanej z inwestorami warszawska spółka dostanie 1 mln zł. Pieniądze będą wykorzystane do opracowania technologii tzw. machine learning, czyli uczenia maszynowego, która ma być zastosowana w procesie tworzenia umów.

Znacząca część inwestycji pochodzi od funduszu Simpact, który w portfelu ma już takie rodzime startupy jak Sidly (system telemedyczny), REbuild (specjalistyczne drukarki 3D), czy E-Contenta (platforma dystrybucji reklam).

Mniej niż 15 minutna formalności

Startup Pergamin, który został założony pod koniec 2017 r., rozwija się w imponującym tempie. W marcu 2018 r. zakończył akcelerację w prestiżowym programie Huge Thing, a już w grudniu ub. r. został laureatem konkursu na najlepszy produkt LegalTech Europy Środkowo-Wschodniej (technologie prawnicze), organizowanego przez hub łączący startupy i korporacje – The Heart (w jury znalazła się m.in. „Rzeczpospolita”).

Na biznesowy sukces warszawski zespół nie musiał długo czekać. Od kilku miesięcy Pergamin jest partnerem PKO BP. Spółka współpracuje także m.in. z Alior Bankiem, spółdzielnią finansową ANG oraz Going – internetową bileterią Empiku. Partnerami startupu są także Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie oraz w Łodzi, a także grupa CGO Legal Counseling.

Pergamin to platforma do efektywnego tworzenia umów i zarządzania nimi oraz innymi dokumentami prawnymi (załącznikami, protokołami, kartami obiegowymi, porozumieniami, oświadczeniami) przeznaczona dla firm. Narzędzie pozwala na szybkie stworzenie i podpisanie umowy za pomocą platformy internetowej. Jak wskazuje Antoni Wędzikowski, współtwórca Pergaminu, obecnie 68 proc. umów w systemie jest wytwarzanych i podpisywanych w łącznym czasie poniżej 15 minut – bez potrzeby drukowania, wysyłania dokumentu kurierem czy składania odręcznego podpisu. Po złożeniu elektronicznego podpisu platforma przypomni użytkownikom o terminach wynikających z umowy, a także zapewni stały internetowy dostęp do wszystkich dokumentów archiwizowanych w bezpiecznej chmurze.

Testowanie algorytmu

Teraz startup pracuje nad automatyzacją procesu identyfikacji danych w umowach poprzez wykorzystanie technologii przetwarzania języka naturalnego. – Zaplanowany silnik, służący do automatycznej identyfikacji postanowień umownych na podstawie analizy historycznej umów danej organizacji, pozwoli klientom tworzyć inteligentne szablony jeszcze szybciej. W dalszej kolejności pomoże skuteczniej wykrywać ryzykowne klauzule. Ponadto technologia umożliwi klientom łatwą standaryzację umów, co korzystnie wpłynie na bezpieczeństwo – tłumaczy Antoni Wędzikowski.

Jak zaznacza, przetwarzanie języka naturalnego jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin uczenia maszynowego. – Wykorzystujemy ten trend w rozwoju naszego produktu. Do końca roku chcemy przetestować algorytm na grupie kilkunastu tysięcy umów przekazanych nam przez klientów. Pierwsze wdrożenia komercyjne nowej technologii planujemy w II kwartale 2020 r. – dodaje.

W IV kwartale 2019 r. Pergamin planuje otworzyć dostęp do swojego systemu w modelu SaaS. – Od listopada Pergamin będzie dostępny od 15 zł miesięcznie w najtańszej wersji. Zainteresowanie jest ogromne – komentuje Jakub Barwaniec, drugi z założycieli startupu i jego prezes.

Jak podaje, przez platformę Pergamin elektronicznie podpisano w sumie już kilkadziesiąt tysięcy umów.

Źródło: cyfrowa.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA