Spółki i 149 mln Amerykanów – oni skorzystają na cięciach podatków

Donald Trump nazywa reformę podatkową „prezentem”
PAP/EPA
Przyjęta w środę przez Senat reforma podatkowa ma przede wszystkim skłonić amerykańskie firmy, by znów inwestowały w USA.

Przegłosowana przez Senat ustawa podatkowa przewiduje obniżkę CIT z 35 proc. do 21 proc. USA przestaną już więc być zaliczane do grona krajów rozwiniętych mających największe obciążenia wobec firm. To (w połączeniu z niższymi niż w Europie cenami energii oraz silnym rynkiem wewnętrznym) ma sprawić, że inwestowanie w amerykańską gospodarkę realną znów stanie się atrakcyjne, co przełoży się na przyspieszenie wzrostu gospodarczego.

– Cięcia podatków będą najkorzystniejsze dla spółek mocno zorientowanych na rynek krajowy, które płacą obecnie niemal pełną stawkę CIT – twierdzi John Carey, zarządzający z Amundi Pioneer Asset Management.

Z wyliczeń analityków UBS wynika, że reforma podatkowa najmocniej przełoży się na wzrost zysków spółek z sektorów: telekomunikacyjnego, transportowego, sprzedaży detalicznej i bankowego. Analitycy Keefe, Bruyette & Woods wyliczyli zaś, że cięcia podatków mogą sprawić, że mediana zysków banków wzrośnie...

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL