Raje podatkowe wciąż mają przewagę

Kolejne rewelacje dotyczące znanych osób uchylających się od płacenia podatków wywołują zapowiedzi ostrzejszej walki o uszczelnienie systemu.

Aktualizacja: 07.11.2017 07:50 Publikacja: 06.11.2017 19:32

Foto: Fotolia

„Nadszedł czas, by uzupełnić zestaw narzędzi Unii Europejskiej do zwalczania uchylania się od płacenia podatków. Trzeba szybkich decyzji w sprawie pośredników oraz czarnej listy rajów podatkowych" – napisał na Twitterze Pierre Moscovici, unijny komisarz ds. gospodarczych i finansowych. To była jego reakcja na „Paradise Papers", gigantyczny wyciek danych z firmy pośredniczącej w ukrywaniu pieniędzy w 19 rajach podatkowych. Moscovici dodał, że jest „oburzony, ale nie zaskoczony". Trudno mu się dziwić, gdyż w ostatnich latach wyszło na jaw wiele podobnych afer z  funduszami ukrywanymi w rajach podatkowych. Do najgłośniejszych należały: „Panama Papers", „Bahama Papers", a także „Lux Leaks" (afera wokół tajnych umów zawieranych przez międzynarodowe koncerny z rządem Luksemburga, który pomagał im uchylać się przed fiskusem w innych krajach). Czy jednak coś zrobiono w reakcji na nie?

Pozostało 80% artykułu

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Budżet i podatki
Tusk: kwota wolna 60 tys. w tym roku nie jest możliwa, ale będzie faktem
Budżet i podatki
Szwedzka skarbówka ściągnie podatki ze szpiega. Z wypłat, które dostał od Rosji
Budżet i podatki
Wraca VAT na żywność. Co to oznacza dla portfeli polskich klientów?
Budżet i podatki
Wyższa stawka VAT, czyli konieczne łatanie budżetowej dziury
Budżet i podatki
Żywność od kwietnia zdrożeje o 3-5 proc. Koniec z zerową stawką VAT