fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polska z czwartym deficytem w Unii

Fotolia
Podczas gdy większość krajów UE wykorzystuje dobrą koniunkturę do poprawy kondycji swoich finansów, Polska chce zwiększać swój deficyt. Przesądza o tym polityka rządu i nowe wydatki socjalne.

Polska może zająć w tym roku mało chlubne, czwarte miejsce pod względem wysokości dziury w finansach publicznych – wynika z październikowych prognoz poszczególnych ministrów finansów przesłanych ostatnio do Brukseli.

Kiedy nadwyżka

Nasze deficyt w 2017 roku ma sięgnąć ok. 51 mld zł, czyli 2,6 proc. PKB. Gorzej ma być tylko w Hiszpanii, Rumunii i Francji. Co ciekawe, o ile Hiszpania i Francja planują spadek deficytu w porównaniu z 2016 r., o tyle Polska i Rumunia jego wzrost. Tym samym możemy znaleźć się w niewielkiej grupie siedmiu krajów, które nie zaciskają pasa – wynika z analizy „Rzeczpospolitej" (w tej grupie są jeszcze Węgry, Dania, Grecja, Chorwacja i Łotwa). Pozostałych 20 państw albo planuje mieć nadwyżkę finansową (10 krajów UE), albo lub przynajmniej chce ograniczyć swój deficyt.

W Polsce planowany wzrost deficytu w porównaniu z 2016 r. ma być niewielki, raptem 5 mld zł, a w relacji do PKB tylko o 0,1 pkt proc. W 2018 r. zwiększe...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA