fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Ekonomiści namawiają Angelę Merkel do obniżenia podatków

Angela Merkel
AFP
Kanclerz Angela Merkel powinna rozważyć obniżkę podatków kiedy będzie stała na czele nowego rządu, uważają ekonomiści Institut für Weltwirtschaft (IfW).

Według nich kanclerz zrobiła niewiele dla wzrostu gospodarczego podczas minionej kadencji, dlatego teraz jest czas na obniżenie podatków.

Stefan Kooths z IfW - jednego z wiodących niemieckich instytutów ekonomicznych, chwali Merkel, za zredukowanie długu państwa. Z prognoz wynika, ze niemiecki budżet będzie miał kolejne nadwyżki, a to zdaniem analityka pokazuje wyraźnie, że jest już najwyższy czas na obniżenie obciążeń podatkowych Niemców, zwłaszcza tych o najniższych zarobkach.

- Na początku następnej dekady średnie tempo wzrostu gospodarczego Niemiec będzie znacząco niższe niż się przyzwyczailiśmy – uważa ekonomista IfW i ostrzega, że zmiany demograficzne są już "u progu".

Niemieckie PKB ma według prognoz wzrosnąć w przyszłym roku o 2 proc. i 1,8 proc. w 2019 roku. W 2018 roku wzrost jest prognozowany na poziomie 1,9 proc.

Jednocześnie ekonomiści ostrzegają przyszły niemiecki rząd przed popadaniem w samozadowolenie w obliczu wzrostu gospodarczego i pełnej kasy państwowej. - największe błędy gospodarcze popełniane są gdy rząd ma pełna kasę - podkreśla Oliver Holtemöller z Leibniz-Institut für Wirtschaftsforschung Halle (IWH).

Ekonomiści radzą  przyszłemu rządowi by zajął się reformami i inwestycjami. Przede wszystkim trzeba się zająć reformą emerytur i rent oraz rynkiem pracy, gdzie jest więcej nowych miejsc pracy niż chętnych do jej wykonywania.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA