Podatek dochodowy. Profesjonalny najem mieszkań z nową daniną

Fotolia
Minimalny podatek dochodowy obejmie obok komercyjnych nieruchomości mieszkaniowe – to efekt negocjacji resortu finansów z Brukselą. W przeciwnym razie Komisja Europejska w ogóle zakazałaby jego stosowania.

Jeszcze w tym roku znowelizowane mają zostać przepisy o minimalnym podatku dochodowym od nieruchomości komercyjnych – poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów. Wedle nowych zasad danina ma objąć nie tylko galerie handlowe czy biurowce, ale także mieszkania przeznaczone na wynajem (bez tych z programów rządowych i samorządowych).

Jeden lokal to nie problem

Brzmi to rewolucyjnie, bo coraz więcej Polaków inwestuje w mieszkania na wynajem. Jednak Ministerstwo Finansów uspokaja, że tylko nieliczne osoby prywatne zastaną objęte nową daniną. Po pierwsze, minimalny podatek nie obejmie prywatnego wynajmu mieszkań opodatkowanego 8,5-proc. oraz 12,5-proc. ryczałtem.

Po drugie, podatkiem minimalnym objęte są nieruchomości o łącznej wartości początkowej przekraczającej 10 mln zł. – Jeśli więc ktoś ma jedno czy nawet kilka mieszkań, ale niższej wartości niż 10 mln zł, żadne nowe obowiązki go nie dotkną, taka osoba na pewno nie ucierpi – przekonuje Maciej Żukowski, dyrekt...

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL